Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně v bytě větrat | rady

Jak správně v bytě větrat | rady. Tahle rutinní záležitost má své opodstatnění a za předpokladu, že náš byt netrpí plísní a vlhkostí, vyvětráme snad jen ze zvyku. Výměna vzduchu v bytě prospívá nejen nám, co byt obýváme, ale i zdivu jako prevence proti vlhnutí. Samozřejmě, že větrání přizpůsobujeme ročnímu období a daným podmínkám. V zimě vyvětráme rychle, v létě si užíváme permanentní cirkulace vzduchu.

1

Otevřete okna dokořán

Ráno je vyvětrání v bytě dost důležité. V uzavřených místnostech se nahromadí vlhkost a to jen samotným dýcháním. Vyvětráním se vzduch ozdraví a místnost vysuší. Vyvětrejte rychle a intenzivně, otevřete dokořán okna. Tento přístup je aktuální zejména v zimním období, navíc když mrzne, kdo by chtěl být v místnosti půl hodiny při otevřeném okně. Pokud máte radiátory umístěné pod okny, studený vzduch dává impuls k intenzivnímu topení radiátorů, což je neefektivní. Optimální čas větrání je tak 5 minut, aby nedocházelo ke zbytečnému úniku tepla.

2

Rosení na oknech

Stará okna s dřevěnými rámy nedoléhala, ale v bytě bylo optimální klima, přirozené větrání a okna se nerosila. S novými okny ušetříme spotřebu energie, neboť dobře těsní, do místnosti neproniká chladný vzduch. Ale zároveň je tady nový problém, rosení okenních tabulí, s tím související tvorba plísně a celkově zhoršení klimatu v bytě.

3

Nárazové větrání

Vyvětrejte průvanem, to je větráním dvou protilehlých oken. Tohle větrání je nejúčinnější, kdy dojde k výměně vzduchu v místnosti, to znamená, že teplota a vlhkost vzduchu se vyrovná venkovní teplotě.

4

Větrání mikroventilací

Větrání tímto způsobem je vhodné, když nebudeme několik dní doma. Když jedeme na dovolenou, tak chceme si byt důkladně zajistit a zabezpečit a všechna okna uzavřeme. Neobávejte se použít mikroventilaci, je to bezpečné a zajistíte si tak alespoň částečný přístup vzduchu do místnosti.

5

Chybné větrání

Všeobecně používané, ale v podstatě nesprávné, je větrání vyklopeným křídlem okna. Tato varianta větrání neumožňuje dostatečnou výměnu vzduch a prakticky jen teplo uniká ven. Ani větrání tím způsobem, že otevřete dveře do jiných místností, které nikdo neobývá, nemá smysl. Pusťte špatný, vydýchaný a vlhký vzduch ven a vyměňte za čerstvý a sušší vzduch.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vyrobit vonný vosk | návod
Vonný vosk | návod. Vonné vosky jsou v dnešní době velmi oblíbené. Následující řádky Vám poradí, jak si vonný vosk vyrobit snadno a levně doma. Navíc…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.