Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně vybrat napínací potah na křeslo, sedačku nebo židli

Pokud přemýšlíte nad tím, jak sedačku, křesla či jídelní židle ochránit či okoukaný nábytek obměnit, neváhejte uvažovat o pořízení napínacího potahu. Za pár korun si dopřejete příjemnou změnu interiéru a ochranu nábytku před běžným opotřebením. Je z čeho vybírat. Napínací potahy v různých barevných provedeních i odolných materiálech jsou praktickým i estetickým příspěvkem do domácnosti. Vzhled sedací soupravy či jídelních židlí přizpůsobíte třeba své náladě a současnému stylu. Při výběru napínacích potahů přijde vhod pár základních rad.

1

Monoelastické potahy Jak už označení tohoto typu potahů napovídá, monoelastické potahy jsou vyrobeny z vysoce kvalitního elastického materiálu. Jsou ale roztažitelné pouze jedním směrem – do šířky. V překladu to znamená, že se potah sice přizpůsobí šířce sedačky či křesla, ale už ne jejich délce. Délka je u tohoto potahu fixně dána. Z tohoto důvodu doporučuji použít tento typ potahu na sedačku, která má odjímatelné sedáky – polštáře. Pokud bude potah delší, můžete přebývající látku zasunout po sedák. Monoelastické potahy jsou cenově levnější. Ale i za pár korun splní svůj účel.

2

Bielastické potahy Bielastické potahy jsou rovněž vyrobeny z vysoce kvalitního elastického materiálu. Potahy jsou roztažitelné do šířky i do výšky. Absolutně se přizpůsobí tvaru sedačky či křesla. Pro představu, jak bielastické potahy fungují, zhlédněte video, ve kterém je tento typ napínacího potahu představen: Představení bielastických potahů

3

Potahy na židle Elastické potahy na židle pořídíte u osvědčeného prodejce jak v monoelastickém provedení – konkrétní rozměr na konkrétní typ židle, tak v bielastickém provedení – potah se přizpůsobí tvaru a rozměrům židle. Informujte se u něj i na elastický potah určený pouze na podsedák nebo na velký potah vcelku jak na podsedák, tak i opěradlo židle.

4

Materiál Typ elastického potahu jste si už vybrali. Aby potah splnil svůj účel, už při jeho výběru hleďte na užitý materiál. Elastický potah musí být vyroben z kvalitního a odolného materiálu. Dostatečná elasticita a pevnost materiálu přispějí k zachování tvaru potahu. Prostě aby se potah nevytahoval. Proto výrobci kvalitních potahů používají směs bavlny, polyesteru a v některých případech i elastanu. Bavlna je ve směsi zastoupena alespoň z 50 %. Na nejkvalitnější elastické potahy se používá luxusní žakárový elastický úplet. Tento materiál je tvořen z 80 % bavlny, 10 % polyesteru a 5 % elastanu. Předností je především jeho odolnost.

 

5

Barva Pokud sedací souprava svou barvou nezapadá do interiéru domácnosti, elastickým potahem to můžete hravě změnit. Nemáte-li smysl pro barvu, při výběru barevného provedení potahu zapojte členy domácnosti. Poraďte se s prodejcem. Vysoce kvalitní bielastické přehozy jsou vyrobeny ze žakárového úpletu s plastickým reliéfem. Pod tímto složitým pojmem si představte vzory potahů s 3D efektem. Napínací potahy mají výraznou strukturu, která na první pohled vypadá luxusně. Předností žakárového úpletu je už jednou zmíněná vysoká odolnost materiálu.

6

Velikost "Dvakrát měř, jednou řež." Před zakoupením napínacího potahu nezapomeňte nábytek pečlivě změřit a údaje si čitelně zapsat na papír. Chystáte-li se pořídit napínací potah na rozměrově atypický nábytek, sáhněte po bielastickém potahu. Osvědčí se i na rohové sedací soupravy.

7

Údržba Údržba napínacích potahů není obtížná. Většinu napínacích potahů můžete prát klasicky v pračce na 40 °C

8

Cena Cena napínacích potahů se liší od jejich provedení. Monoelastické napínací potahy jsou cenově levnější a tím i dostupnější pro ty, kteří mají hluboko do kapsy. Cena potahů se pohybuje v řádech stokorun a začíná na pětistovce. Bielastické napínací potahy jsou dražší, vyšší cenu ale vykompenzuje jejich kvalita. Cena bielastických napínacích potahů začíná na 1 000 Kč, nejdražší bielastické potahy ze žakárového úpletu s 3D efektem můžete zakoupit za necelé 4 000 Kč.

9

Inspiraci naleznete i na stránce decoDoma zde: napínací potahy

Autor: chiquita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat remosku | tipy
Jak vybrat remosku | tipy. Víte, že remoska je českým vynálezem? Tyto pečící trouby se staly fenoménem české kuchyně pro své vlastnosti, kterými jsou…
Jak vybrat ideální vypínač
Vypínač je důležitou součást domu. Nejen, že vypíná a zapíná světla, ale tvoří i zajímavý designový prvek. Jistě nám dáte za pravdu, že ošklivým plast…
Jak vybrat tlakový hrnec
Sbíhají se vám sliny na silný hovězí vývar, dušené krutí maso nebo třeba na hrnec plný sezónní zeleniny? Zahoďte předsudky a obavy a sáhněte po modern…
Jak vybrat odšťavňovač | rady
Jak vybrat odšťavňovač | rady. Zdravý životní styl je neustále v módě a k němu se pojí i zdravé návyky, mezi které patří pití čerstvé ovocné a zelenin…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.