Přejít k hlavnímu obsahu

Jak udržovat a vyčistit brýle

22. Duben 2022
Jak udržovat a vyčistit brýle

Dioptrické brýle nejsou levnou záležitostí. O tom se sami přesvědčují všichni, kteří je musí nosit. Aby nám dioptrické brýle sloužily co nejdéle a nemuseli jsme investovat do nových, stačí dodržovat pár zásad. Dioptrické brýle udržujme v čistotě a čas od času si je nechme pospravovat také v optice. Jak dioptrické brýle udržovat a čistit?

Co je potřeba

mikrotenovou utěrku na brýle

1

Starší poškrábaná skla a dioptrické brýle už neslouží tak, jak by měly? I zde platí pravidlo, že prevence je na prvním místě. Některé nečistoty z méně přístupných míst odstraníme běžným tekutým mýdlem (ale velice malé množství) a pod tekoucí vlažnou vodou. Horká voda dioptrické brýle poškozuje, poškozuje se i antireflexní vrstva. Jestliže nečistoty nelze odstranit, neužíváme sílu, ale navštívíme nejbližší optiku. Ty dnes nabízejí vyčištění brýlí ultrazvukem zdarma.

2

Dioptrické brýle nikdy neodkládáme skly dolů, obzvlášť ne na tvrdou podložku. Největším rizikem je zmíněné poškrábání, které vám v žádné optice už neopraví.

3

Dioptrické brýle vyžadují jemné čištění. Papírový kapesník nemusí skla poškodit hned, je však pro čištění skel zcela nevhodný a tuto variantu čištění skel ihned vylučte. Třením papírového kapesníku vznikají na povrchu skel drobné oděrky a škrábance. Ty se nejen vlivem teplot zvětšují. Dioptrické brýle mohou být po roce užívání zcela znehodnocené a je třeba koupit nové. K čištění používejte výhradně mikroténové utěrky, které zakoupíte v každé dobré optice. Stejně tak nejsou vhodné ani kusy oblečení - jako rukávy, trička apod. Pokud jsme investovali už tolik peněz do brýlí, investujme těch sto korun do kvalitního mikroténového hadříku.

4

Zní to jako klišé, ale zabraňte styku brýlí s barvami, lakem a jinými chemickými prostředky.

5

Nevystavujte své dioptrické brýle náhlým změnám teplot, nízkým a ani vysokým teplotám (například u radiátoru nebo v autě). Materiál se poškozuje a oprava (v některých případech není možná) vyjde pak na nemalé peníze.

6

Po delším užívání se nám stane, že dioptrické brýle jsou uvolněné a sklouzávají nám z nosu. V takovém případě postačí dotažení šroubků v kloubu brýlí. Nemáme-li doma tak malé šroubováčky, stačí zajít do optiky, kde vám obvykle šroubky dotáhnou zdarma. Zabere to jen pár minut čekání.

7

Při odkládání brýlí použijeme pouzdro. V optice jej pořídíme od 50 Kč. Drobná investice, které budeme děkovat, když si nechtíc na brýle sedneme nebo nám spadnou ze stolu.

8

Jestliže nám vypadne sklo, nesnažme se ho do obroučků nasadit sami. Jednak proto, že pokud se nám to podaří, účinek je krátkodobý, a jednak proto, že se skla dnes vyrábějí z lehčených materiálů a snadno nám v ruce prasknou.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně pečovat o brýle
Jak správně pečovat o brýle
Jak správně pečovat o brýle | rady a tipy. Ať už brýle sluneční nebo dioptrické, oba druhy si zaslouží, abychom s nimi zacházeli co nejlépe. Jen tak d…
Jak udělat domácí opalovací olej
Jak udělat domácí opalovací olej
Jak udělat domácí opalovací olej | rady a tipy. Nedůvěřujete chemickým látkám v opalovacích krémech? Hledáte přírodní a jednoduchý způsob jak se ochrá…
Jak pečovat o brýle | rady
Jak pečovat o brýle | rady
Jak pečovat o brýle | rady. Brýle jsou nejen důležitým dioptrickým pomocníkem, ale také stylovým doplňkem a mnohdy také nemalou investicí. Každé brýle…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.