Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ukládat potraviny do lednice

17. Prosinec 2019
Jak ukládat potraviny do lednice

Jak ukládat potraviny do lednice | rady a tipy. Abychom ušetřili čas, děláme obvykle větší nákup, pokud jde o potraviny, ovoce a zeleninu. Chceme-li, aby potraviny zůstaly co nejdéle čerstvé, měli bychom je v lednici také vhodně skladovat. Jak potraviny v chladničce co nejlépe uspořádat?

1

Nejprve zkontrolujme, jestli v ledničce nepřekážejí prošlé mléčné výrobky, uzeniny, nedojedené staré polotovary nebo plesnivějící zelenina. Tyto potraviny nemilosrdně vyhodíme. Pak se podíváme na data spotřeby u všech ostatních výrobků, co zbyly, a seřadíme je v regálech tak, aby ty s nejdelší trvanlivostí byly vzadu. Ty potraviny, které mají kratší datum spotřeby, dáváme dopředu a sníme je co nejdříve.

2

Vše by mělo být dobře zabalené a popsané. Původní obaly necháváme, pokud je na nich uvedeno, do kdy se má potravina zkonzumovat. Než uložíme zeleninu, očistíme ji. U salátu odstraníme povadlé listy, u ředkviček, kedlubny a kořenové zeleniny otrháme nať. Zbytečně by zabírala místo. Navíc může být zdrojem nežádoucích bakterií, které se rychle množí. Zeleninu obvykle dáváme do spodního boxu, který se dá vysunout.

3

Zkontrolujeme, jak máme nastavenou teplotu. Ideální je držet ji pod 5 °C. Věci do regálů a zásuvek ukládáme tak, aby okolo nich byl dostatek místa a mohl tak proudit vzduch. Vajíčka není dobré dávat do dvířek chladničky, stejně tak tam nepatří to, co podléhá rychle zkáze. Důvod je jednoduchý. Při každém otevření dveří přijdou tyto suroviny do kontaktu s teplým vzduchem, a to jim neprospívá.

4

Do dvířek lednice většinou umisťujeme drobnosti, jako například různá dochucovadla, ale i sádlo, máslo, načaté nápoje, přesnídávky, paštiky, džemy. Tedy to, co jde rychle na odbyt. Aromatické sýry skladujeme nejlépe v keramické nádobce s víkem, aby ostatní potraviny nenačichly. 

5

V horních policích je dobré mít veškeré mléčné výrobky, vejce a další choulostivé potraviny. Pokrmy, které jsme uvařili, ale nesnědli, uložíme do plastových krabic nebo skleněných nádob s víkem. Ty pak lze naskládat na sebe, nejlépe do prostoru doprostřed chladničky. Hotové jídlo neskladujeme v hrncích, zbytečně by zabíralo místo.

6

Pokud víme, že některé potraviny nestihneme zpracovat, rovnou je zamrazíme. Ke každému balíčku napíšeme, oč se jedná, a přidáme i datum nákupu. Okamžitě tak rozeznáme kuřecí maso nakrájené na kostky od vepřového, a budeme vědět, co se musí spotřebovat co nejdříve a co ještě nějakou dobu vydrží.

Snažíme se lednici otevírat co nejméně, aby tam nešel teplý vzduch. Vše, co v ní skladujeme, uchováváme v čistotě, uzavřené a zabalené. Průběžně také kontrolujeme, zda se něco nekazí.

Tipy

  • Nikdy nedávejte chlazené maso poblíž ovoce, zeleniny, zákusků a dalších potravin, které se jedí syrové. Mohly by se totiž kontaminovat bakteriemi, které může chlazené maso obsahovat, a způsobit nám zdravotní problémy.
  • Pokud se například na zavařenině objeví plíseň, vyhodíme ji. A to bez ohledu na datum spotřeby.
  • Příliš aromatické pokrmy uchováváme zabalené ve fólii nebo nádobkách, abychom je izolovali od ostatních.
  • Čas od času zkontrolujeme, zda se v lednici nevyskytuje plíseň, a to i v těch nejzazších místech, ale zejména v boxu na zeleninu.
  • Lednici udržujeme v čistotě a kontrolujeme, jak je nastavená její teplota.
Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně otevírat sekt | tipy
Jak správně otevírat sekt | tipy
Jak správně otevírat sekt | tipy. Sekt a dokonce i šampaňské patří ke každé výjimečné události. Nejde tu o množství, ale o obřad, který je s otvíráním…
Jak zužitkovat zbytky jídla v kuchyni
Téměř v každé domácnosti, kde se vaří, zůstávají nějaké zbytky jídla. Pokud nám jídlo chutná, není problém, abychom si jej dali ještě druhý den. Jsou…
Jak na nechutenství | rady
Jak na nechutenství | rady
Jak na nechutenství | rady. Nechutenství mívá nejrůznější příčiny. Pokud nedochází k velkému úbytku na váze, není důvod k obavám. Je nutné rovněž brát…
Jak výrazně šetřit každý den
Jak výrazně šetřit každý den
Jak výrazně šetřit každý den | rady a tipy. Byla by chyba myslet si, že šetřit musí pouze chudí. Pravda je taková, že téměř všichni plýtváme. Nej…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.