Přejít k hlavnímu obsahu

Jak v domácnosti vrtat do zdí | rady

Jak v domácnosti vrtat do zdí | rady. Vrtání do zdí je jedním z prvních oříšků, který řeší většina lidí po nastěhování do nového bytu nebo domu. Pokud si myslíte, že vždy stačí přiložit vrtačku s libovolným vrtákem ke stěně a vrtat, tak jste na omylu. Je třeba rozlišovat typy zdí podle materiálu a také různé druhy vrtáků a vrtaček. Jestliže se budete držet správných rad, tak zcela jistě neuděláte při vrtání chybu. Jak v domácnosti vrtat do zdí?

1

Vrtání do panelu

Pokud bydlíte v panelovém domě, tak pro vrtání potřebujete elektrické pneumatické kladivo. Zakupte si k němu vrták určený pro vrtání do betonu. Nezapomeňte na požadovanou délku a průměr vrtáku. Při samotném vrtání do panelu tlačte na vrtačku pouze lehce, aby mohl vrták sám ubírat a nezasekával se. Občas vrták povytáhněte, aby se dostal ven odpad a aby se hrot ochladil.

2

Vrtání do cihlové zdi

Většina domů je postavených z cihel a tak je potřeba k tomu zvolit odpovídající prostředky. Opět je zapotřebí elektrické pneumatické kladivo. Zvolte si vrták. Následně začněte s vrtáním. U cihel máte 2 možnosti, buď se trefíte mezi spáry cihel, nebo přímo do cihly. Jestliže máte nároky na pevnost a stabilitu hmoždinek, tak vrtejte vždy do cihel, a pokud se do nich netrefíte, tak začněte vrtat o kousek dál. Pokud nemáte vysoké nároky na pevnost, tak není problém nechat díru i mezi spárami.

3

Vrtání do plechu

Pokud vaši zeď tvoří i plech nebo plechová zástěna, tak není nutné kladivo, ale stačí obvykle i aku vrtačka vybavená o vrták na plech. Lze použít i vrtáky na dřevo. Pro vrtání větších průměrů nejdříve použijte drobnější vrták a pak silnější.

4

Vrtání do dřeva

Při vrtání do dřevěné zdi se vám nabízí více možností, první z nich jsou klasické vrtáky do dřeva, pak korunkové vrtáky do dřeva nebo vykružovací pily. U dřeva se nemusíte bát na vrtačku přitlačit, pro vrtání zvolte střední otáčky.

5

Vrtání obkladaček

Pro vrtání obkladaček je potřeba použít vrtačku s vysokými otáčkami, cca kolem 2800 ot/min. Glazurovaný povrch vždy nejprve jemně narušte nějakým hrotem a následně se pusťte do vrtání, Vrtání musí být volné, nesmíte na vrtačku tlačit nebo obkladačka praskne. Používejte vždy karbidové nebo diamantové vrtáky.

Vždy se nejprve ujistěte, že pod omítkou nevede elektrický rozvod, potrubí nebo jestli tam třeba není armatura.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak opravit okenní tabule | rady
Jak opravit okenní tabule | rady. Opravou okenní tabule se míní její výměna. Opravit prasklou tabuli nelze, jedině prasklinu přelepit průhlednou pásko…
Jak vybrat domácí vodováhu | rady
Jak vybrat domácí vodováhu | rady. Vodováha je často potřebná nejen pro kutily, ale pro každého, kdo v domácnosti aktivně rekonstruuje, montuje nebo r…
Jak provést odvodnění pozemku | rady
Jak provést odvodnění pozemku | rady. Voda na pozemku může být výhodná, ale pokud je jí mnoho, tak naopak škodí. Pozemek, který připomíná bažinu, je p…
Jak zateplit luxfery | rady
Jak zateplit luxfery | rady. Byly doby, kdy se bez luxfer skoro nestavělo, průhledné, barevné, nad dveřmi, u schodišť, v domech soukromých i kulturníc…