Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vést dítě k sebeobsluze a k dodržování pořádku | rady

Jak vést dítě k sebeobsluze a k dodržování pořádku | rady. Malé dítě je zvídavé, chce všechno poznat, vyzkoušet, a i když se ještě batolí, chce hodně věcí dělat samo. Je na nás, dospělých, které činnosti mu nedovolíme, a to z bezpečnostních i jiných důvodů. Ale zase naopak, v kterých je podpoříme a vedeme ke správným návykům a dovednostem. Primárně je to sebeobslužná činnost, jídlo - stolování a hygienické návyky, oblékání a s tím vším souvisí pěstování a upevňování morálně volních vlastností.

1

Malé dítě je odkázáno na pomoc dospělých

Dítě v první polovině předškolního věku se samo ještě neoblékne, je potřeba mu pomoci. Podpořte snahu dítěte, kdy se chce oblékat samo, každou část oděvu mu správně připravte a pomozte mu jen částečně, aby mělo dítě pocit, že se obléká samo. Postupně se dítě v oblékání zdokonaluje a je samostatnější, což bude pro něj výhodou, pokud navštěvuje mateřskou školu. Problémem je ranní oblékání a syndrom věčně spěchajících maminek, rodičů, protože boj s časem přijít včas do zaměstnání, je nekompromisní. A tak dítě ve spěchu raději oblékneme sami. Někdy se dítě brání, chce dokazovat, že to umí samo, začne vzdorovat, křičet, ale my nepovolíme, protože do práce se musí hned. A na problém je "zaděláno", stres, který jsme si nepřáli je aktuálně tady. Umožníme dítěti kdykoliv během dne projevit samostatnost a budeme jej podporovat v jeho snažení. A nezapomeneme pochválit.

2

Druhá fáze předškolního věku

V tomto období vedeme dítě k samostatnosti a vyžadujeme, aby se tedy samostatně obléklo bez pomoci druhých. Mělo by umět zapnout a rozepnout knoflíky, zip. Zavázání tkaniček není zatím tak nutné, to vyžaduje větší manuální zručnost, ale záleží na nás, jakou péči v této činnosti dětem věnujeme. Pokud jsme důslední, tak se to naučí každý předškolák. Ale upřímně řečeno, tkaničky se nepoužívají v dnešní době tak často, takže času dost.

3

Hygienické návyky

Nekompromisně vedeme dítě k dodržování hygienických návyků již od útlého věku. Mytí rukou po použití WC a po každé činnosti, kdy je to nutné - před jídlem, po jídle, po příchodu z venku a podobně. Samostatné používání ručníku, vedeme jej k čistotě jeho zevnějšku. Důležitá je důslednost, aby dítě nenacházelo příležitost, jak tuto činnost vynechat a obejít. Stále tyto návyky upevňovat, aby je dítě chápalo jako samozřejmost.

4

Dodržování pořádku

Mít hračky na svém místě, uklidit je na své místo pokaždé, když ukončí hru nebo nějakou činnost, a pak teprve si vezme další. Není správné, aby dítě započalo několik činností, rozházelo hračky a pak teprve z donucení je uklidilo. Vedeme dítě důsledně a systematicky, že to, co si vezme, rozehraje, musí dokončit a uklidit. Také zároveň dbáme, aby dítě udržovalo pořádek ve svých věcech, mělo je urovnané, upravené, to vše vede postupně k upevňování pozitivních vlastností. A pokud jsou důsledně dodržovány, zůstávají trvalé.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si poradit s filo těstem
Jak si poradit s filo těstem | recept jak zpracovat filo těsto. Filo těsto má jednoduché složení, skládá se jen z mouky, vody, oleje, špetky soli a oc…
Jak začít s příkrmy
Příkrmy jsou velmi diskutované téma a názory na to, kdy s nimi začít a jak je zavádět, se liší. Je na každém, jak se rozhodne. Nejde jen o to, kd…
Jak upéct řezy z vlašských ořechů
Jak upéct řezy z vlašských ořechů | recept na ořechový moučník. Tyto řezy jsou trochu náročnější na přípravu, ale nemějte obavy, podle tohoto podrobné…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.