Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat chladničku

Chladničku vybírejte podle toho, kolik lidí ji v domácnosti bude využívat. Prodejci chladniček uvádějí, že každý jeden člen domácnosti potřebuje objem 20 litrů prostoru v chladničce a 10 litrů v mrazáku. Při výběru nové chladničky hleďte také na energetickou spotřebu. Každá ušetřená koruna za energie se přece počítá.

1

V současné době jsou u nás nejvíce oblíbené chladničky kombinované s mrazákem, které jsou ideální do malých panelákových kuchyní. Ať už si však koupíte chladničku jakoukoliv, nejprve si spočítejte, kolik členů má vaše domácnost. Každý jeden člověk v domácnosti potřebuje objem 20 litrů prostoru v chladničce a 10 litrů v mrazáku. Při výběru chladničky s ohledem na objem musíte však dávat pozor, výrobci často uvádějí objem bez polic, přihrádek a dalších doplňků, který výsledný objem celkem výrazně zmenší. Čtyřčlenné rodině pak ve skutečnosti nepostačí chladnička o objemu 80 litrů, ale minimálně 90 litrů.

2

Před výběrem chladničky si změřte prostor, kde bude stát. Berte v úvahu, že je nutné, aby měla po bočních stranách prostor alespoň 2 cm a zezadu dokonce 5 cm. Podle prostoru pak uvažte, zda je pro vás vhodnější chladnička vestavěná anebo chladnička volně stojící. Mějte na paměti, že by tento elektrospotřebič neměl svou velikostí, ale ani designem nějak vybočovat z řady.

3

Při nákupu chladničky si všímejte jejího typu. V nabídce dnes máte hned několik možností. Koupit si můžete chladničku jednodveřovou, chladničku kombinovanou s mrazákem a jedněmi dveřmi (tzv. monoklimatická chladnička), chladničku kombinovanou s mrazákem a dvěma dveřmi a americkou chladničku. Typ chladničky vybírejte podle prostoru a počtu lidí v domácnosti. Zvláštní pozornost si zaslouží otevírání dveří, které může být rozličné, a je jen na vás, které bude pro vás přijatelnější (dispozičně anebo skutečností, zda jste praváci anebo leváci).

4

Jakmile jste se rozhodli pro typ chladničky, vyhledejte si informace o energetické spotřebě elektrospotřebiče. Nejvíce úsporná je chladnička s označením A+++, která sice představuje prvotní větší investici, ale má velice skorou návratnost. Nejhorší je pak chladnička s označením E. Pro bližší představu vás spotřeba chladničky s energetickou spotřebou A+ vyjde na 1,26 korun denně (což je 460 korun za rok), zatímco stejně velká chladnička (o 175 litrech), ale s energetickou spotřebou A, vás vyjde již mnohem dráže. Chladnička s A spotřebou, má denní náklady 2,8 korun, což za jeden rok představuje náklady 1022 korun. Musíte uznat, že rozdíl téměř 600 korun je velmi výrazný.

5

Další doplňky chladničky jsou bonusem, avšak jsou praktické a umí zpříjemnit život. Vybírejte si takové doplňky do chladničky, které oceníte. Chladničky mohou například mít speciální vakuový systém, který prodlužuje čerstvost a životnost potravin. Také může mít režim dovolená, kdy se výkon a energetická spotřeba sníží. Další funkcí pak může být i systém Party, který se specializuje na tvorbu ledu a chlazených drinků.

6

Na trhu si můžete koupit chladničky již za necelých 3000 korun (za objem 79 litrů a 9 litrů mrazícího prostoru v energetické hladině A+, se základní výbavou), ale i chladničky za 150 000 korun, které mají objem chladničky okolo 490 litrů a mrazničku velkou téměř 120 litrů. Tento typ chladniček je navíc obvykle vyšperkován do těch nejmenších detailů, má celou řadu speciálních funkcí (jako např. optimální klima a dlouhodobá čerstvost, profesionální kvalita chlazení a odtávání, variabilní vnitřní prostor, tlumené uzavírání, úprava proti otisku prstů atd.).

7

Pokud si kupujete kombinovanou chladničku s mrazicím boxem, zvažte, zda bude mít jeden kompresor anebo dva. Dva kompresory dokáží velice rychle zmrazit a zchladit potraviny. Pokud máte prázdný mražák, tak jeden můžete vypnout. Faktem však je, že takováto chladnička má větší energetickou spotřebu.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Jak grilovat na grilu na dřevěné uhlí
I když elektrické grily získávají na popularitě, stále existuje mnoho těch, kteří dávají přednost grilování na dřevěném uhlí. Venkovní grilování na gr…
Jak si vyrobit krém na ruce
Jak si vyrobit krém na ruce | DIY. Ruce pro nás celý den tolik dělají, že mnohdy máme pokožku na rukou vysušenou a drsnou. Pro nejednoho z nás je krém…
Jak si vyrobit gel na praní
Domácí prací gel jistě potěší každého, kdo chce ušetřit nejen peníze, ale i životní prostředí. Tento ekologicky šetrný prací prostředek z mýdla a prac…
Jak vybrat chytrý telefon
Chytré telefony dnes již nahradily většinu ostatních telefonů a staly se součástí života mnohých z nás. Na českém trhu dominují chytré telefony s oper…