Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat chladničku

Chladničku vybírejte podle toho, kolik lidí ji v domácnosti bude využívat. Prodejci chladniček uvádějí, že každý jeden člen domácnosti potřebuje objem 20 litrů prostoru v chladničce a 10 litrů v mrazáku. Při výběru nové chladničky hleďte také na energetickou spotřebu. Každá ušetřená koruna za energie se přece počítá.

1
V současné době jsou u nás nejvíce oblíbené chladničky kombinované s mrazákem, které jsou ideální do malých panelákových kuchyní. Ať už si však koupíte chladničku jakoukoliv, nejprve si spočítejte, kolik členů má vaše domácnost. Každý jeden člověk v domácnosti potřebuje objem 20 litrů prostoru v chladničce a 10 litrů v mrazáku. Při výběru chladničky s ohledem na objem musíte však dávat pozor, výrobci často uvádějí objem bez polic, přihrádek a dalších doplňků, který výsledný objem celkem výrazně zmenší. Čtyřčlenné rodině pak ve skutečnosti nepostačí chladnička o objemu 80 litrů, ale minimálně 90 litrů.
2
Před výběrem chladničky si změřte prostor, kde bude stát. Berte v úvahu, že je nutné, aby měla po bočních stranách prostor alespoň 2 cm a zezadu dokonce 5 cm. Podle prostoru pak uvažte, zda je pro vás vhodnější chladnička vestavěná anebo chladnička volně stojící. Mějte na paměti, že by tento elektrospotřebič neměl svou velikostí, ale ani designem nějak vybočovat z řady.
3
Při nákupu chladničky si všímejte jejího typu. V nabídce dnes máte hned několik možností. Koupit si můžete chladničku jednodveřovou, chladničku kombinovanou s mrazákem a jedněmi dveřmi (tzv. monoklimatická chladnička), chladničku kombinovanou s mrazákem a dvěma dveřmi a americkou chladničku. Typ chladničky vybírejte podle prostoru a počtu lidí v domácnosti. Zvláštní pozornost si zaslouží otevírání dveří, které může být rozličné, a je jen na vás, které bude pro vás přijatelnější (dispozičně anebo skutečností, zda jste praváci anebo leváci).
4
Jakmile jste se rozhodli pro typ chladničky, vyhledejte si informace o energetické spotřebě elektrospotřebiče. Nejvíce úsporná je chladnička s označením A+++, která sice představuje prvotní větší investici, ale má velice skorou návratnost. Nejhorší je pak chladnička s označením E. Pro bližší představu vás spotřeba chladničky s energetickou spotřebou A+ vyjde na 1,26 korun denně (což je 460 korun za rok), zatímco stejně velká chladnička (o 175 litrech), ale s energetickou spotřebou A, vás vyjde již mnohem dráže. Chladnička s A spotřebou, má denní náklady 2,8 korun, což za jeden rok představuje náklady 1022 korun. Musíte uznat, že rozdíl téměř 600 korun je velmi výrazný.
5
Další doplňky chladničky jsou bonusem, avšak jsou praktické a umí zpříjemnit život. Vybírejte si takové doplňky do chladničky, které oceníte. Chladničky mohou například mít speciální vakuový systém, který prodlužuje čerstvost a životnost potravin. Také může mít režim dovolená, kdy se výkon a energetická spotřeba sníží. Další funkcí pak může být i systém Party, který se specializuje na tvorbu ledu a chlazených drinků.
6
Na trhu si můžete koupit chladničky již za necelých 3000 korun (za objem 79 litrů a 9 litrů mrazícího prostoru v energetické hladině A+, se základní výbavou), ale i chladničky za 150 000 korun, které mají objem chladničky okolo 490 litrů a mrazničku velkou téměř 120 litrů. Tento typ chladniček je navíc obvykle vyšperkován do těch nejmenších detailů, má celou řadu speciálních funkcí (jako např. optimální klima a dlouhodobá čerstvost, profesionální kvalita chlazení a odtávání, variabilní vnitřní prostor, tlumené uzavírání, úprava proti otisku prstů atd.).
7

Pokud si kupujete kombinovanou chladničku s mrazicím boxem, zvažte, zda bude mít jeden kompresor anebo dva. Dva kompresory dokáží velice rychle zmrazit a zchladit potraviny. Pokud máte prázdný mražák, tak jeden můžete vypnout. Faktem však je, že takováto chladnička má větší energetickou spotřebu.

Autor: chorche | Zobrazit autorská práva

Foto: Yannick Garcia, ID: 67474015, Pixmac.cz

Hodnocení
Zatím žádné komentáře. Buďte první!

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
I když elektrické grily získávají na popularitě, stále existuje mnoho těch, kteří dávají přednost grilování na dřevěném uhlí. Venkovní grilování na gr…
Jak si vyrobit krém na ruce | DIY. Ruce pro nás celý den tolik dělají, že mnohdy máme pokožku na rukou vysušenou a drsnou. Pro nejednoho z nás je krém…
Domácí prací gel jistě potěší každého, kdo chce ušetřit nejen peníze, ale i životní prostředí. Tento ekologicky šetrný prací prostředek z mýdla a prac…
Chytré telefony dnes již nahradily většinu ostatních telefonů a staly se součástí života mnohých z nás. Na českém trhu dominují chytré telefony s oper…