Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat dobrý prací prášek | rady

Jak vybrat dobrý prací prášek | rady. Skvrny na prádle, zbytky nerozpuštěného pracího prášku nebo vyblednutí barev. To jsou důsledky používání nekvalitního pracího prášku. Váš prací prášek si také se zašpiněným prádlem neumí poradit, i přestože jste dbali pokynů na etiketě? Drahý prací prášek není zárukou úspěchu a dokonale čistého prádla. Potvrzují to mimo jiné testy pracích prášků od dTestu. Jak a podle čeho tedy v regálu plném pracích prášků, gelů a odstraňovačů skvrn vybrat ten správný prostředek, aby sloužil svému účelu tak jak má?

1

Prací prášek je vhodný na praní bílého prádla

Hlavní výhodou pracího prášku je oproti pracím gelům přítomnost bělících složek. Bělidla, která jsou v prášcích obsažena, tak zvyšují účinnost praní. Pokud se chystáte prát silně zašpiněné bílé prádlo, rozhodně doporučuji použít klasický prací prášek. Velkou výhodou pracích prášků je univerzálnost jejich použití v širokém rozmezí teplot a to 30 °C – 90 °C. Prací prášky však mohou v důsledku přítomnosti bělidel a optických rozjasňovačů způsobovat blednutí barev, z tohoto důvodu nejsou vhodné pro praní barevného a černého prádla při vysokých teplotách 60 °C a více.

2

Prací gel je dobrý na vysoké teploty, ale ne na odstraňování skvrn

Prací prášek ve formě gelu neobsahuje bělidla a naopak obsahuje větší množství neiontových tenzidů, která chrání vlákna. Je vhodný pro praní černého a barevného prádla. Na rozdíl od práškové formy nezanechává na prádle bíle stopy po nerozpuštěném prášku. Gelové prací prášky nezpůsobují blednutí barev, avšak účinnost odstraňování silných skvrn je nižší. Pokud chcete účinnost pracího gelu zvýšit a silnou skvrnu odstranit, doporučuji před samotným praním nalít trochu gelu přímo na skvrnu.

3

Tablety na praní mají lepší účinek na skvrny

Tablety jsou optimálním řešením, chcete-li použít univerzální prací prostředek na bílé nebo barevné prádlo. Tablety se aplikují přímo do bubnu pračky a mají intenzivnější účinek odstraňování skvrn než prací gel. Tablety jsou více koncentrované než klasický prací prášek, množství aktivních látek v jedné tabletě je tak vyšší než v jedné doporučené dávce pracího prášku. Nevýhodou pracích tablet je nemožnost ovlivnit dávkování, protože 1 tableta = 1 prací cyklus a také jejich vyšší prodejní cena.

4

Pozor na alergeny obsažené v pracím prášku

Alergeny jsou látky aromatického charakteru, které jsou v pracích prášcích zastoupeny ve velkém množství. Tyto látky nemají vliv na prací účinek prášku, pouze na jeho vůni. Každý výrobce pracích prášků je povinen uvádět na etiketách přesné složení pracího prášku. Pamatujte, že množství alergenů v pracím prášku by nemělo přesáhnout hodnotu 100 mg/kg. Má-li některý člen vaší rodiny citlivější pokožku, etiketu pracího prášku pečlivě pročtěte.

Autor: chiquita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si vyrobit gel na praní
Domácí prací gel jistě potěší každého, kdo chce ušetřit nejen peníze, ale i životní prostředí. Tento ekologicky šetrný prací prostředek z mýdla a prac…
Jak správně udržovat kávovar | rady
Jak správně udržovat kávovar | rady. Kávovary jsou oblíbeným doplňkem nejen domácností, ale i kanceláří. Pořizujeme je vždy proto, abychom se nenáročn…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.