Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat inhalátor

23. Říjen 2017
Jak vybrat inhalátor

Pokud jsme se rozhodli pro inhalování s pomocí inhalátoru, který dokáže léčebné prostředky rozpustit v mlžinu určenou pro dýchání lépe než při domácím inhalováním "nad hrncem", máme na výběr mnoho přístrojů. Vhodná volba záleží na tom, k čemu budeme inhalátor používat. Zda více k preventivnímu inhalování, anebo pro pravidelnou léčbu závažnějších onemocnění – bronchitidy, zánětů dýchacích cest i astmatu. Rozdíly jsou také ve způsobech používání.

1

Inhalátor pro prevenci nebo léčbu nemocí

Pokud chcete inhalátor používat pro preventivní předcházení nemocem u dětí i dospělých, můžete si pořídit vlastně jakýkoliv přístroj. Všechny jsou dostačující pro běžné inhalování i při mírnějších formách dýchacích obtíží, neboť napomáhají v součinnosti s léčivými látkami rozpouštět hleny a uvolňovat dýchací cesty. Inhalovat se dají i různé bylinné přísady pro zmírnění bolestí hlav, při nespavosti a psychických obtížích.

Pokud nakupujete inhalátor pro děti, prozkoumejte detailní informace u produktů. Inhalátory s maskou jsou vhodné pro malá miminka i těžce nemocné osoby. Právě lidé s astmatem, bronchitidou, zápalem plic i opakujícími se závažnými onemocněními dýchacích cest by měli pečlivě zvážit nákup konkrétního přístroje. Pro tyto osoby se vyplatí sledovat údaje o velikosti částeček rozptýleného léčivého prostředku a možnosti, jakými inhalátor umožní vpravit co nejvíce medikamentů do dýchacích cest. Jak rychle inhalátor přemění léčivo v mlžinu určenou k dýchání, je podstatným kritériem, podle nějž by si nemocné osoby měly přístroj vybírat. Hodnoty se udávají v milimetrech za minutu. Vyšší číslo znamená větší rychlost přeměnění a vpravení léčebného roztoku do dýchacích cest. Podstatnou informací je velikost léčebných částic vpravovaných do dýchacího ústrojí. Částečky menší než pět mikrometrů dobře pronikají do každého zákoutí, proto jsou určeny astmatikům, atd. Větší částice mají velikost okolo deseti mikrometrů a přístroje s těmito hodnotami stačí pro léčbu dolních cest dýchacích, nosních dutin a nosohltanu.

Při nákupu inhalátoru s funkcí nastavení velikosti částic ušetříte, neboť jej můžete používat pro prevenci, slabší i silnější průběhy onemocnění.

2

Výhody a nevýhody konkrétních inhalátorů

Existují inhalátory, které proměňují vodu, léčivo či léčebný roztok v páru konkrétním způsobem. Záleží na každém spotřebiteli, zda ocení méně hlučný přístroj nebo více hledí na spotřebu elektřiny.

Nejběžnější a nejpoužívanější jsou parní inhalátory, které sice šetří elektřinu, ale rozprašování léčebného roztoku je téměř zapovězeno. Hodí se spíše pro mlžení vodní páry.

MESH přístroje rozpouštějí aerosol s pomocí speciální membrány. Využívají se často během cestování i pro inhalaci vleže. Nevýhodou je horší rozprašování hustých roztoků.

Kompresorové inhalátory jsou velice účinné. Jejich schopnost dobře a rychle rozpustit léčebné přípravky je vykoupena hlučností a větší spotřebou elektřiny. Ultrazvukové inhalátory jsou oblíbené pro nízkou hlučnost, malou spotřebu elektřiny a velkou výkonnost. Ultrazvukové přístroje hůře rozpouštějí hustší léčebné roztoky.

Ceny přístrojů závisí na jejich funkcích a možnostech použití, obecně lze říci, že parní inhalátory patří k nejlevnějším a ultrazvukové k nejdražším.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně inhalovat
Jak správně inhalovat
Inhalování je prokazatelně účinnou a přirozenou formou léčby zánětlivých onemocnění dýchacích cest, pomáhá při zmírnění příznaků astmatu či bronchitid…
Jak vyzrát na nachlazení | rady
Jak vyzrát na nachlazení | rady
Jak vyzrát na nachlazení | rady. Stačí pouze stát nebo sedět na nevhodném místě, kde na vás někdo kýchne či zakašle a druhý den ráno už vás škrábe v k…
Jak nám prospívá zázvor
Jak nám prospívá zázvor
Oddenek zázvoru lékařského má typickou pikantní chuť. Používáme ho nejen jako ingredienci při přípravě jídla, ale můžeme využít i jeho léčivé účinky.…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.