Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat a instalovat dřevěné žaluzie | rady

Jak vybrat a instalovat dřevěné žaluzie | rady. Dřevené žaluzie jsou stálicí, která nikdy neomrzí. Pokud se o ně dobře staráte, budou vám léta zdobit interiér. Dřevo dodá vašemu bydlení punc luxusu a vytříbeného vkusu. Navíc dobře stíní a brání přílišnému pronikání tepla do místnosti. Poradíme vám, jak žaluzie správně vybrat a instalovat, aby dělaly radost každý den.

1

Základem je kvalitní materiál

Ověřte si u výrobce, zda se jedná o skutečné dřevo, ne pouhou napodobeninu. Teplo a přímé sluneční paprsky nejlépe snáší exotické dřeviny jako africká vrba, které jsou zvyklé na teplo a sluneční paprsky. Zvolit můžete i lamely z impregnované lípy a klasické vrby. Všechny dřevěné žaluzie však vyžadují pravidelnou údržbu – očištění od nánosu prachu a mastnoty. Pomůžete si jemným hadříkem a vlažnou mýdlovou vodou.

2

Zvolte správnou šíři lamel a způsob ovládání

Na trhu se žaluziemi dnes narazíte na klasický typ lamel 25 mm nebo rozšířené lamely 50 mm. Pro zastínění větších ploch se hodí spíše širší lamely, a to z konstrukčního i estetického hlediska. Mohutnější žaluzie si zaslouží elektrické ovládání. Lépe se jimi manipuluje. Na menších plochách postačí i klasické ovládání pomocí žaluziových šňůr.

3

Vyměření žaluzie

Budete-li žaluzii upevňovat do okenního otvoru, změřte skutečnou šířku otvoru ve třech bodech a z konečné míry uberte 5 mm. Pokud budete umisťovat žaluzii na otvor, stačí změřit šířku otvoru, který má být zastíněn. Výška žaluzie se měří včetně horního profilu a držáku žaluzie.

4

Potřebné pomůcky na montáž

Pro samotnou montáž žaluzie budete potřebovat následující – svinovací metr, tužku, vodováhu, kladívko, elektrickou vrtačku, akumulátorovou vrtačku a magnetický nástavec na bity.

5

Žaluzii zkontrolujte

Abyste v polovině práce nezjistili, že své dílo nemůžete dokončit, protože má žaluzie prasklou lamelu nebo dokonce chybí nějaká její součást, důkladně si ji předem prohlédněte. Manipulujte s ní vždy ve vodorovné poloze, aby nedošlo k jejímu poškození.

6

Pusťte se do vlastní montáže

Je-li vše v pořádku, sejměte horní krycí profil žaluzie. Změřte si otvor a porovnejte ho s připravenou žaluzií. Rozvrhněte umístění držáků, aby nezasahovaly do ložisek žaluzie a ovládacích částí. Upevněte vodorovně držáky, do nich žaluzii zasuňte a zajistěte. Žaluzii spusťte do spodní polohy a namontujte zpět horní krycí profil. Nakonec si ověřte, zda je žaluzie plně funkční. A máte hotovo!

7

Žaluzii na elektrické ovládání přenechejte odborníkům

U elektrického zastínění oken se do montáže nepouštějte. Vždy si přizvěte kvalifikovaného pracovníka, kterého vám většinou zajistí přímo v obchodu, kde žaluzii pořizujete.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na úklid oken a žaluzií
Okna v domácnosti myjeme zpravidla několikrát do roka. Aktuálně je myjeme snad všichni před Vánocemi a na jaře. Snad bychom bez čistých oken tyto krás…
Jak vybrat koberec | tipy
Jak vybrat koberec | tipy. Každý se určitě shodneme, že koberec by měl hřát od nohou. Dalším kritériem správně vybraného a v domácnosti umístěného kob…
Jak vybrat sušičku prádla | rady
Jak vybrat sušičku prádla | rady. Sušička prádla se pro někoho může jevit jako zcela zbytečný výdobytek moderní doby, ale všude tam, kde není prostor…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.