Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat moderní koberec: Nebojte se barev nebo výrazných vzorů

18. Leden 2024

Koberec spolehlivě oživí každou místnost, aniž byste museli provádět velké změny nebo výrazně investovat. Moderní koberce kombinují praktické vlastnosti s krásným vzhledem, takže si snadno vyberete koberec do každé místnosti. Přečtěte si, jak vybrat moderní koberec, jestli je lepší kusový nebo metrážový a jakým materiálům dát přednost.

Kusový koberec nebo metrážový?

Před výběrem koberce si ujasněte, jestli chcete místnost pouze oživit kusovým kobercem, nebo zvolíte metrážový koberec pro zakrytí původní podlahy. Každá varianta má své výhody.

Kusový koberec položíte během chvilky, zakryje drobné nedostatky podlahu nebo oživí interiér. Jakmile jednou do místnosti položíte koberec, už si ji bez něj nedokážete představit. Snadno si vytvoříte útulný koutek a zvýšíte komfort došlapu. Chůze po měkkém koberci je příjemně hřejivá a tichá.

Pokládka metrážového koberce sice zabere trošku více času, ale výsledek vám vyrazí dech. Místnost dostane zcela jiný nádech. Kobercem i bez vysokých nákladů změníte celou místnost k nepoznání. Doporučujeme vybrat také kvalitní lišty, které dodají místnosti až luxusní nádech.

Vyberte vhodný materiál koberce

Moderní kusové koberce se vyrábí z nejrůznějších materiálů, které vynikají svou odolností i snadnou údržbou. Nejčastěji narazíte na koberce z těchto syntetických vláken.

  • Polypropylen – patří mezi nejdostupnější materiál na výrobu koberců, proto vás potěší příznivou pořizovací cenou. Dobře odolává také skvrnám, takže se hodí prakticky do jakékoli místnosti.
  • Polyamid – nejodolnější ze všech vláken. Využívá se pro výrobu jak bytových, tak i zátěžových koberců. Jeho vlákna mají tendenci se narovnávat a mají vynikající barevnou stálost. Údržba takového koberce je snadná a rychlá. Stačí koberec pravidelně vysávat.
  • Polyester – velmi měkký a na došlap příjemný materiál. Jeho vlákna se nekroutí a snadno se udržuje čistý, protože nabízí vysokou odolnost vůči skvrnám.

Vsaďte na živé barvy nebo hravé vzory

Koberec vybírejte tak, aby vám ladil s vybavením domácnosti. Seženete koberce prakticky v jakémkoli stylu. Ať už máte rádi něžné pastelové barvy, jednoduché odstíny skandinávského stylu nebo pestrobarevné vzory a výrazně syté barvy. Koberec by měl vždycky podtrhnout vzhled místnosti.

Kromě materiálů a barev se při výběru zaměřte i na výšku vlasu. Pokud toužíte po co nejměkčím došlapu například v obývacím pokoji, vybírejte huňaté koberce s vysokým vlasem. Takový hřejivý koberec oceníte i u postele v ložnici.

Koberce s nižším vlasem se zase hodí například do chodby nebo třeba kuchyně. Snadno se totiž udržují čisté pravidelným vysáváním. U kusového koberce pak správně zvolte také velikost a tvar. Aby vám do místnosti dobře zapadl a seděl například u pohovky, postele nebo konferenčního stolku.

vzorovaný koberec
Autor: redakce
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat koberec | tipy
Jak vybrat koberec | tipy
Jak vybrat koberec | tipy. Každý se určitě shodneme, že koberec by měl hřát od nohou. Dalším kritériem správně vybraného a v domácnosti umístěného kob…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.