Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat podnikatelský úvěr

07. Únor 2020

Vzít si podnikatelský úvěr není pro začínající i zavedené společnosti nic neobvyklého. Právě naopak. Finanční prostředky banky umožní nastartovat podnikatelské aktivity a realizovat podnikatelské záměry. A protože každá firma prochází během svých aktivit vývojem, je dobré, aby podnikatelský úvěr umožňoval tento vývoj věrně kopírovat, to znamená, aby firmu nebrzdil, umožnil rozšiřovat její aktivity a spravovat její aktiva. Který podnikatelský úvěr si vybrat, podle jakých kritérií a jaké další úvěrové produkty jsou k dispozici na trhu? Tady je pár rad a tipů.

1

Snad nejčastějším problémem začínajícího podnikatele je nedostatek finančních prostředků. To spolehlivě může vyřešit právě banka, která poskytne úvěr potřebný k realizaci aktivit. Podmínkou ale je, aby podnikatel měl dobře zpracovaný podnikatelský plán, tedy byznysplan.

2

Pro financování projektů podporovaných z fondů Evropské unie banky nabízejí speciální úvěry. Uvažujete-li o realizaci takového projektu, informujte se u banky na možnosti speciálního financování. Tyto úvěry poskytuje např. ČSOB.

3

Jestliže potřebujete na krátkou dobu překlenout období, kdy musíte např. zaplatit za zboží, ale platbu od odběratele obdržíte až za např. dva měsíce, ale přitom nemáte dostatek finančních prostředků na účtu, pak stačí mnohdy u banky nechat si zřídit tzv. povolené přečerpání úvěru nebo kontokorentní úvěr. S bankou se dohodnete na výši finanční rezervy na účtu, jakmile se vám účet dostane do plusu, úvěr je uhrazen. Platíte zpravidla jen úroky za dobu čerpání úvěru.

4

Zajímavou alternativou je použití kreditní karty. Ta umožňuje čerpat peníze banky, pokud peníze včas vrátíte, neplatíte úroky. Počítejte však s možným poplatkem za vedení kreditního účtu, popř. že výše kreditního účtu nemusí být dostačující pro vaše potřeby.

5

Revolvingový úvěr je určený těm podnikatelům, kteří potřebují dodateční finanční prostředky na financování provozních potřeb. Banka vám financuje pohledávky, někdy i zásoby.

6

Účelový úvěr a neúčelový úvěr – v prvním případě čerpáte prostředky na předem vymezené nákupy, třeba na nákup strojů a zařízení apod. Kdežto neúčelový úvěr umožňuje čerpat peníze, aniž byste dokládali, za co jste je utratili. Banka posuzuje podmínky.

7

Máte-li jasno, který z podnikatelských úvěrů je pro vás vhodný, nastává fáze posuzování nabídek. Jste podnikatelé, žijete v tržním prostředí, a proto vybírejte tu nejvýhodnější nabídku. Nejvýhodnější podnikatelský úvěr ale zdaleka nemusí být ten s nejnižšími úrokovými sazbami. Máte-li dlouhodobě vedený podnikatelský účet u své banky a jste s ní spokojeni, pak tím spíš se nabízí možnost uzavřít podnikatelský úvěr právě tam. Ale jedna rada: nejprve si zjistěte podmínky u jiných bank a do své banky běžte až naposledy. Mějte argumenty, proč by vám například měli slevit (jiná banka je levnější), umožnit nějakou výhodu (jiná banka má) apod. Vytvořte si prostor pro vyjednávání.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vystavit zálohovou fakturu | rady
Jak vystavit zálohovou fakturu | rady. Téměř každý se již někdy ve svém životě setkal s fakturou. Ale jaký je rozdíl mezi standardní fakturou a faktur…
Jak vymáhat dluh | rady
Jak vymáhat dluh | rady. Přibývá lidí, kterým dluhy přerostly přes hlavu. V případě právnických osob navíc platí, že stovky z nich jsou zakládány pouz…
Jak porovnat úvěry na trhu | rady
Jak porovnat úvěry na trhu | rady. Zájemci o úvěr dělají mnoho chyb. Kupříkladu si nepřečtou obchodní podmínky anebo se domnívají, že banky poskytují…