Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat pozemek pro stavbu domu | rady

Jak vybrat pozemek pro stavbu domu | rady. Výběr vhodného pozemku je prvním a nejdůležitějším krokem před stavbou domu. Vybírat můžete přes internet, ovšem osobní prohlídka teprve ukáže skutečný stav pozemku, jeho okolí a další souvislosti. Ve vybraném prostředí budete žít celý život, proto je třeba výběru věnovat pozornost a zaměřit se na důležité aspekty.

1

1. Záleží na tom, zda chcete žít ve městě, nebo v jeho blízkosti, anebo na vesnici. Dále si musíte vybrat, zda žít v údolí nebo v kopcovité krajině. Dobré je taky vybírat lokalitu směrem na západ od města, odkud převážně proudí západní vítr přinášející prach a smog.

2. Pozor na komplikace v případě, že by pozemek ležel v blízkosti některé řeky nebo potoka, které hrozí záplavami. V horším případě vám stavební úřad může stavbu domu zakázat.

3. Tak je třeba dopředu zjistit, jaká je občanská vybavenost v daném místě, dopravní spojení, obchody, školy či lékař apod.

4. Ujasnit si velikost domu a pozemku kolem něho. U většího pozemku si můžete určit okolí a výhled z oken domu sami a nikoliv váš soused.

5. Na stavebním úřadu se dozvíte, k čemu je pozemek a jeho okolí určen v územním plánu města, a zda se v blízkém okolí neplánuje do budoucna výstavba průmyslové zóny nebo důležité silnice apod.

6. Zjistěte si, komu patří přístupová cesta k vámi vybranému pozemku. Zda bude patřit vám, či obci nebo sousedovi a zda je v tom případě na ní břemeno přístupu zanesené v katastru nemovitostí.

7. Měli  byste také vědět, jak je to s inženýrskými sítěmi v blízkosti pozemku. Informace je dobré ještě ověřit u dodavatelů jednotlivých energií.

8. Vyžádejte si aktuální výpis z katastru nemovitostí a snímek pozemkové mapy a zjistěte vlastníka pozemku, výměru, případná věcná břemena nebo jiná práva.

9. Vyplatí se zjistit geologické podloží pozemku.

10. Nabízenou cenu si porovnejte s jinými nabídkami v dané lokalitě.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak koupit a převést pozemek | rady
Jak koupit a převést pozemek | rady. Pozemek lze koupit pro stavbu domu nebo jako vhodnou investici do budoucna. V obou případech je nutné před samotn…
Jak izolovat garáž | rady
Jak izolovat garáž | rady. V dnešní době jsou velmi populární betonové nebo plechové garáže. Ať už máte jednu z nich, nebo klasickou zděnou garáž, urč…
Jak vytyčit pozemek a dům | rady
Jak vytyčit pozemek a dům | rady. Stavební parcela by měla být změřená. Existují katastrální mapy, které mají tradici do poloviny 19. století, ovšem j…
Jak izolovat sklep | rady
Jak izolovat sklep | rady. Sklepní zdivo je trvale vystaveno vlhkosti a spodní i povrchové vodě, zvláště je-li ve styku se zeminou. Proto je z hledisk…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.