Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat řetězovou pilu | rady

Jak vybrat řetězovou pilu | rady. Řetězové pily jsou buď benzínové, elektrické nebo akumulátorové. Další dělení je na třídu Hobby, Poloprofesionální-farmářky a Profi. Benzínová pila má nejvyšší výkon a uplatní se všude tam, kde není v dosahu elektrický proud. Ovšem potřebujete-li pořezat palivové dřevo u domu nebo chalupy a máte v dosahu zdroj elektrického proudu, postačí vám pila elektrická. Oproti pile benzínové je mnohem lehčí, má tišší chod a její údržba spočívá pouze v broušení řetězu a dolévání oleje.

1

1. Profesionálové dají přednost pile benzínové. Tato pila se uplatní při práci v lese nebo na stavbách, kde není v dosahu přívod elektrického proudu. Na trhu jsou benzínové pily nejrůznějších značek. Při výběru se zaměřte na porovnání poměru cena a výkon.

2. Elektrické pily jsou vhodné pro chalupáře a chataře nebo i majitele domků, kteří nepotřebují výkonnou benzínovou pilu. Elektrická pila vám skvěle postačí pro pořez dřeva v okolí objektu nebo i k řezání trámků a prken při stavbě pergoly, zahradního altánu apod.

3. Řetězová aku pila je velice vhodná pro kutily. Uplatní se zejména v dílně, neboť nedělá hluk ani emise a nepotřebujete ani přívod elektrického proudu. Vhodná je také hlavně proto, že vám nebude překážet elektrický kabel a můžete řezat drobné věci i na těžko přístupných místech.

4. Při výběru jakékoliv pily se zaměřte vedle výkonu a ceny i na další parametry. Správná pila musí mít bezpečnostní brzdu, která zabrání úrazu při nesprávném používání. Dále je to indikace oleje v nádrži a automatické mazání řetězu olejem. Některé aku pily mají indikaci oleje nejen vizuální, ale i akustickou.

5. Velkou roli hraje u všech motorových pil i délka lišty. Delší lišta vám umožní řezání silnějších průměrů dřeva. Ovšem třeba u elektrické pily vám postačí délka lišty maximálně do 40 cm, neboť delší lišta znamená delší obvodovou cestu řetězu, čímž se ztrácí výkon.

6. Se zakoupením pily si zároveň pořiďte i příslušenství. Výhodou je mít dva kanystry, jeden na benzín a druhý na olej, abyste odlišily tyto hmoty od jiných kapalin v dílně nebo garáži.

7. Samozřejmostí jsou ochranné pomůcky počínaje ochrannými brýlemi nebo obličejovým štítem, pevnou obuví, konče třeba sluchadly nebo špunty do uší a pevnými ale zároveň pohodlnými rukavicemi.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat motorovou pilu | rady
Jak vybrat motorovou pilu | rady. Motorové pily jsou stroje určené ke snadnému rozřezání dřeva. Pokud si vybíráte motorovou pilu poprvé, tak je třeba…
Jak nasadit řetěz na pilu | rady
Jak nasadit řetěz na pilu | rady. Všechny řětezové pily mají jedno společné a tím je řetěz. Častým používáním se pochopitelně řetěz opotřebovává a je…
Jak vybrat vřetenovou sekačku | tipy
Jak vybrat vřetenovou sekačku | tipy. Vřetenové sekačky jsou stroje určené k sečení nízkého trávníku. Jsou zcela ideální pro menší plochu, u které mám…
Jak vybrat strunovou sekačku | tipy
Jak vybrat strunovou sekačku | tipy. Strunové sekačky jsou stroje pro sečení trávy prostřednictvím struny, která trávu seče. Jejich obliba roste přede…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.