Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat skútr | rady

Jak vybrat skútr | rady. Konečně i u nás se skútry stávají velice oblíbenými „vozítky“, odborně – jednostopými motocykly, které jsou charakteristické malými koly a nízko-objemovým motorem obvykle se pohybujícím mezi 50 - 125 cm³. Skútr je dopravní prostředek ideální k přepravě po obci anebo na menší meziměstské vzdálenosti. Aby tomu tak bylo, je však zapotřebí mít spolehlivý stroj. Ať už budete skútr kupovat v bazaru nebo nový, dáte přednost módnímu retro stylu nebo tradičními designu, vždy při nákupu skútru postupujte podle tohoto návodu.

1

Při výběru skútru je v prvé řadě nutné nejprve zvážit k jakým účelům máte v plánu skútr používat. Chcete v něm jezdit ve městě, občas na chalupu, pravidelně do školy mezi dvěma městy anebo s ním chcete jezdit dokonce i na výlety? Toto všechno ovlivňuje velikost skútru (kubaturu), typ skútru i investici do této malé „motorky“. Nezapomeňte také na to, zda budete jezdit sami, či občas někoho svezete. V případě, že máte v plánu jezdit jen po městě, na tuto jízdu vám pak může vystačit elektro skútr anebo skútry české provenience (např. Yamaha). V případě občasného dojíždění na chatu vám postačí i skútr čínské značky, který není příliš drahý (cca 15 000 korun). V případě sportovního využití anebo v zájmu výletování se nebojte do skútru investovat. V tomto případě není škoda vybrat si vskutku výkonnou motorku, ta však již něco stojí (cca 50 000 korun).

2

Výběr skútru jistě ovlivňuje i ta skutečnost, zda máte řidičák a jaký. Pokud máte licenci typu B, můžete řídit skútr pouze do objemu 50 ccm. V případě cílenému řidičskému průkazu A, pak můžete řídit skútry i s objemem 125 ccm, 200 ccm a klidně i ty s kubaturou 300 ccm.

3

Dalším důležitým prvkem, jenž ovlivňuje výběr skútru, je jeho spotřeba. Ty nejúspornější skútry mají spotřebu pouze 2,5 litru.

4

Skútr vybírejte také podle dalších doplňkových funkcí. V případě, že byste rádi jezdili na výlety, jistě oceníte větší zavazadlový prostor a pohodlnější sezení. Pokud jezdíte v zimě, nezapomeňte na přední plexi štít.

5

Při nákupu skútru se také zajímejte o to, jaké má chlazení. Na výběr máte chlazení vzduchem a vodou. Chlazení vodou je ve všech směrech lepší, je zbytečné bát se vyšších nároků na údržbu.

6

Dále skútr vybírejte podle motoru. Při výběru motoru je důležité, abyste se zajímali o spolehlivost, možnost tuningu a možnosti dostupnosti náhradních dílů a jejich ceny. Čtyřtaktním motorům Kentoya, Biaggini a Yuki se raději vyhněte. Nejlepší motory má bez debat italská značka Minarelli a Piaggio, ty mají například skútry značky Yamaha, Aprilia, Mallaguti a mnoho dalších. Tyto motory jsou kvalitní, spolehlivé a umožňují tuning. Pozitivní je i jejich nízká spotřeba a snadná dostupnost k náhradním dílům. Z čínských motorů je pak tím nejlepším motorem ten od Keeway, má totiž slušný výkon, je spolehlivý a ideální do městských skútrů. Dostupné jsou i jejich levné díly.

7

V každém případě je nutné, abyste si skútr před koupí nejen důkladně prohlédli, ale také vyzkoušeli.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Jak vybrat vhodnou pracovní čtyřkolku
Čtyřkolky jsou pro mnohé lidi stále synonymum jakéhosi „frajerství“ či „zbohatlictví“. Tento stručný návod se vám ovšem pokusí ukázat, že podobná spoj…
Jak zazimovat motorku | rady
Jak zazimovat motorku | rady. Motorka není pro motorkáře pouze koníčkem, je to jejich vášní. Tato vášeň ovšem končí se zimním obdobím, kdy je potřeba…
Obrázek není k dispozici
Jak vybrat zimní pneumatiky
Vzhledem k zákonům v naší zemi musí být většina vozů po zimní období vybavena zimními pneumatikami. Ty díky svým vlastnostem nejenom mnohem lépe zabír…
Obrázek není k dispozici
Jak vybrat autorádio
Autorádio dokáže být příjemným společníkem na cestách, který pomáhá navodit dobrou náladu, udržuje pozornost při jízdě a je také zdrojem důležitých a…
Jak vybrat infrasaunu | rady
Jak vybrat infrasaunu | rady. Teplo má blahodárné účinky na organismus, uvolňuje, relaxuje, zbavuje bolesti, řeší problémy se spánkem, posiluje imunit…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.