Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat skútr | rady

Jak vybrat skútr | rady

Jak vybrat skútr | rady. Konečně i u nás se skútry stávají velice oblíbenými „vozítky“, odborně – jednostopými motocykly, které jsou charakteristické malými koly a nízko-objemovým motorem obvykle se pohybujícím mezi 50 - 125 cm³. Skútr je dopravní prostředek ideální k přepravě po obci anebo na menší meziměstské vzdálenosti. Aby tomu tak bylo, je však zapotřebí mít spolehlivý stroj. Ať už budete skútr kupovat v bazaru nebo nový, dáte přednost módnímu retro stylu nebo tradičními designu, vždy při nákupu skútru postupujte podle tohoto návodu.

1

Při výběru skútru je v prvé řadě nutné nejprve zvážit k jakým účelům máte v plánu skútr používat. Chcete v něm jezdit ve městě, občas na chalupu, pravidelně do školy mezi dvěma městy anebo s ním chcete jezdit dokonce i na výlety? Toto všechno ovlivňuje velikost skútru (kubaturu), typ skútru i investici do této malé „motorky“. Nezapomeňte také na to, zda budete jezdit sami, či občas někoho svezete. V případě, že máte v plánu jezdit jen po městě, na tuto jízdu vám pak může vystačit elektro skútr anebo skútry české provenience (např. Yamaha). V případě občasného dojíždění na chatu vám postačí i skútr čínské značky, který není příliš drahý (cca 15 000 korun). V případě sportovního využití anebo v zájmu výletování se nebojte do skútru investovat. V tomto případě není škoda vybrat si vskutku výkonnou motorku, ta však již něco stojí (cca 50 000 korun).

2

Výběr skútru jistě ovlivňuje i ta skutečnost, zda máte řidičák a jaký. Pokud máte licenci typu B, můžete řídit skútr pouze do objemu 50 ccm. V případě cílenému řidičskému průkazu A, pak můžete řídit skútry i s objemem 125 ccm, 200 ccm a klidně i ty s kubaturou 300 ccm.

3

Dalším důležitým prvkem, jenž ovlivňuje výběr skútru, je jeho spotřeba. Ty nejúspornější skútry mají spotřebu pouze 2,5 litru.

4

Skútr vybírejte také podle dalších doplňkových funkcí. V případě, že byste rádi jezdili na výlety, jistě oceníte větší zavazadlový prostor a pohodlnější sezení. Pokud jezdíte v zimě, nezapomeňte na přední plexi štít.

5

Při nákupu skútru se také zajímejte o to, jaké má chlazení. Na výběr máte chlazení vzduchem a vodou. Chlazení vodou je ve všech směrech lepší, je zbytečné bát se vyšších nároků na údržbu.

6

Dále skútr vybírejte podle motoru. Při výběru motoru je důležité, abyste se zajímali o spolehlivost, možnost tuningu a možnosti dostupnosti náhradních dílů a jejich ceny. Čtyřtaktním motorům Kentoya, Biaggini a Yuki se raději vyhněte. Nejlepší motory má bez debat italská značka Minarelli a Piaggio, ty mají například skútry značky Yamaha, Aprilia, Mallaguti a mnoho dalších. Tyto motory jsou kvalitní, spolehlivé a umožňují tuning. Pozitivní je i jejich nízká spotřeba a snadná dostupnost k náhradním dílům. Z čínských motorů je pak tím nejlepším motorem ten od Keeway, má totiž slušný výkon, je spolehlivý a ideální do městských skútrů. Dostupné jsou i jejich levné díly.

7

V každém případě je nutné, abyste si skútr před koupí nejen důkladně prohlédli, ale také vyzkoušeli.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat zimní pneumatiky | rady
Jak vybrat zimní pneumatiky | rady
Jak vybrat zimní pneumatiky | rady. Vzhledem k zákonům v naší zemi musí být vozy po zimní období vybaveny zimními pneumatikami. Ty díky svým…
Jak vybrat autorádio | rady
Jak vybrat autorádio | rady
Jak vybrat autorádio | rady. Autorádio dokáže být příjemným společníkem na cestách, který pomáhá navodit dobrou náladu, udržuje pozornost při jízdě a…
Jak nakupovat v autobazaru | rady
Jak nakupovat v autobazaru | rady
Jak nakupovat v autobazaru | rady. Mít automobil už dnes není jen otázkou společenské prestiže, často je vůz nezbytný pro váš osobní i pracovní život.…