Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat vhodné bydlení | rady a tipy

Jak vybrat vhodné bydlení | rady a tipy

Jak vybrat vhodné bydlení | rady a tipy. Podnájem nebo vlastní bydlení? To je dilema, které řeší spousta lidí zejména v mladším a středním věku. Než si na tuto otázku odpovíte, je důležité zvážit několik naprosto zásadních okolností.

Co je potřeba

peníze

1

Pokud často střídáte zaměstnání, nebo si myslíte, že by to tak v budoucnu mohlo být, je lepší spoléhat na pronájem, abyste se mohli pružně pohybovat s ohledem na to, jak to zrovna zaměstnavatel potřebuje. Zatímco západní země jsou v tomto ohledu oproti nám hodně napřed, my se to teprve učíme.

 

Existují nicméně profese, kdy vydržíte na jednom místě. Zejména jestliže děláte úzce specializovanou práci, kterou nabízí jen velmi omezený počet firem. Pak stojí za zvážení, jestli není lepší investovat do vlastního bydlení, zvlášť pokud máte příslib, že o svoji práci nepřijdete, a váš plat je více než slušný.

2

I když vám asi každý řekne, že je lepší každý měsíc splácet hypotéku a bydlet ve svém než odevzdávat majiteli bytu nájem, neplatí to stoprocentně a bez výhrad.

 

Podnájem je naopak velice dobrá volba pro studenty, kteří v určitém městě studují, ale nemají záruku, že tam zůstanou. Dále to platí pro mladé absolventy, pokud se teprve na pracovním trhu rozkoukávají.

 

A jaké jsou nevýhody podnájmu? Jste sice flexibilní, ale také jste vystaveni větší nejistotě, zejména pokud jde sousedy. Střídání podnájmů s sebou nese riziko, že občas narazíte na konfliktní nebo hlučné rodiny či jednotlivce. A také jste zranitelnější, pokud se majitel bytu rozhodne, že už ho nechce dál pronajímat, a vy musíte hledat nové bydliště.

3

Práce je ale pouze jedním faktorem, který nás při hledání vhodného bydlení limituje. Pokud plánujete založení rodiny nebo už máte malé děti, je dobré přihlédnout k tomu, zda je blízko našeho domova školka, škola a zájmové kroužky pro děti. Případně jestli jsou tato zařízení dobře dostupná autem.

 

Trend žít v menších, klidných, dobře vybavených obcích, které jsou relativně blízko velkých měst, je stále na vzestupu. Vychází z předpokladu, že za prací budou lidé dojíždět, ale život v těchto rušných městech je neláká. Proto dávají přednost tomu, aby byli nablízku přírodě.

 

4

Měli bychom se zamyslet i nad tím, do jaké míry jsme kutilové a jaké máme finanční rezervy. Vlastní bydlení, to není automaticky úplně nový dům na klíč, protože lidé si často berou hypotéku na starší dům nebo byt, který se rozhodnou zrekonstruovat. V takovém případě je nutné k nákladům na nákup bydlení připočítat i výdaje spojené s jeho opravou a modernizací. Pro toho, kdo si rád bydlení zvelebuje a baví ho nejrůznější úpravy, je naopak podnájem nevýhodný, protože nemůže dělat v cizím bytě žádné velké zásahy.

 

Rozhodnete-li se pro vlastní bydlení, nezanedbatelnou výhodou je i to, že můžete část domu nebo bytu pronajímat, pokud se ocitnete ve svízelné finanční situaci.

 

Stejně tak je z dlouhodobého hlediska výhodné, že veškeré investice do bydlení se postupem času zúročí a hodnota nemovitosti, která je vaše a kterou lze prodat, poroste.

Tipy

Při úvaze o vlastním bydlení berte v potaz i širší rodinnou situaci, například věk svých rodičů a jejich zdravotní stav – pokud jsou staří a nemocní, většina lidí se snaží být jim co nejvíce nablízku.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si najít dobrý podnájem | rady
Jak si najít dobrý podnájem | rady
Jak si najít dobrý podnájem | rady. Každý, kdo se musel někdy stěhovat, řešil základní otázku – jak vybírat a nepřebrat? Následující rady by vám měly…
Jak má vypadat nájemní smlouva | rady
Jak má vypadat nájemní smlouva | rady
Jak má vypadat nájemní smlouva | rady. Pokud se rozhodnete pronajímat svůj dům, byt nebo jen pokoj, budete potřebovat nájemní smlouvu. V ní byste měli…
Jak nanést hrubou omítku I návod
Jak nanést hrubou omítku I návod
Jak nanést hrubou omítku | návod. Při renovaci bytu či domu nás skoro vždy trápí napnutý rozpočet. Ne každý si může dovolit najmout stavební firmu, kt…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.