Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat vhodnou pergolu pro vaši terasu?

18. Únor 2024
pergola

Dosluhuje vám stávající zastřešení dvorku nebo terasy, a tak přemýšlíte o tom, čím jej nahradíte? Možná jste se nastěhovali do nového domu, kde je i venkovní prostranství, které chcete zastřešit zcela poprvé. Ať už chcete náhradu stávajícího zastínění, nebo vybíráte poprvé, líbit se vám jistě bude pergola.

Hliníková nebo dřevěná pergola

Ti, kteří milují přírodní materiály, zřejmě budou směrovat spíše k pergole ze dřeva. Je ale dobré vědět, že existují i hliníkové pergoly, které jsou naprosto bezúdržbové a mohou vypadat naprosto dokonale ve venkovském i moderním bydlení.

Dřevěné pergoly mají rozhodně své kouzlo. Působí velmi hezky, když jsou jejich součástí i popínavé rostliny, které je nejen dotváří, ale také tvoří stín. Nutno ale podotknout, že je nutné je pravidelně udržovat, zejména natírat a příp. opravovat mrazem poškozené části, části napadené škůdci, houbami apod. Tomuto všemu se u hliníkové pergoly vyhnete.

Výběr zastínění s ohledem na věk

U seniorů je lepší volit bezúdržbové zastínění terasy či dvorku. To platí i o lidech, kteří jsou nemocí, špatně pohybliví, nebo o samoživitelkách, které by si museli na práci objednat řemeslníka.

Jak má být tvořena střecha pergoly? Chcete pohyblivé lamely, které se dají stáhnout ke stěně domu pod malou stříškou, nebo chcete spíš napevno připevněné štíhlé širší trámky, které budou vrhat stín? Možné je chtít i pergolu s otočnými lamelami, které si můžete naklonit, jak zrovna chcete. Když má přijít déšť, stačí je dálkovým ovladačem otočit a vytvořit tak vodu nepropustnou střechu, kterou zase kdykoli otevřete. Naklápěcí lamely umožňují vzduchu cirkulovat, jsou výborné pro ty, kteří nemají rádi vedro a dusno.

Jakou konstrukci pergoly máte rádi?

Dřevěné pergoly bývají zhotoveny ze silnějších trámů, než je tomu u hliníkových pergol. Existují i speciální hliníkové pergoly s tenkou, ale pevnou konstrukcí, která na terase vůbec nepřekáží. Stačí stáhnout střechu a terasa je dokonale vzdušná. Jsou určeny k ukotvení ke zdi domu.

Je mnoho firem, které vám doporučí ideální řešení a vyrobí na míru velmi hezkou pergolu. Pokud se rozhodnete pro hliník, nebudete litovat.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zastřešit pergolu | rady
Jak zastřešit pergolu | rady
Jak zastřešit pergolu | rady. Pergoly jsou obvykle tím nejoblíbenějším místem k příjemnému posezení. Mnoho uživatelů si postavilo zahradní pergoly, ji…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.