Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat žaluzie, rolety a závěsy | rady

Jak vybrat žaluzie, rolety a závěsy | rady

Jak vybrat žaluzie, rolety a závěsy | rady. Před ostrým svitem skrze okna v domácnosti nás ochrání žaluzie, rolety a závěsy. Záleží na vás, čemu dáváte přednost, od toho se poté odvíjí i váš výběr. Žaluzie, rolety a závěsy dokáží proměnit interiéry k nepoznání, jsou tedy i výrazným designovým doplňkem, který dokresluje náladu interiéru. Zásadní otázkou je, co vlastně do bytu chcete pořídit. Žaluzie, rolety nebo jen závěsy? Pár rad přijde vhod.

1

Správná délka a šíře

Jedná se o rozhodující parametr. Okna si nejdříve přeměřte a údaje si zapište.

2

Druh, systém použití – vně nebo dovnitř

Žaluzie

Horizontální žaluzie se v mnoha případech montují mezi okna a zachycují sluneční svit. Vertikální žaluzie vám zase nahradí pořizování záclony. Velmi snadno si regulujete intenzitu světla do místnosti. Lesklé varianty žaluzií odrážejí více světla a v místnosti vám nebude horko ani v létě. Venkovní žaluzie mohou být ovládány i elektropohonem.

Rolety

Opět máte na výběr z vnitřních či vnějších, tlumí i hluk zvenčí. Podstatným rozdílem od žaluzií je fakt, že se jen rolují. Nelze je naklápět do různých poloh jako právě lamely u žaluzií. Rolety je možné zakomponovat i venku. Omezíme tak úbytek tepelných ztrát.

Závěsy

Jsou příjemným zpestřením okna. Hodí se i v kombinaci se žaluziemi a roletami. Zajistí dostatečnou tmu na klidný nerušený spánek.

3

Barva, vzor

Roli ve výběru hraje i barva žaluzií nebo vzor rolet. Dnes je k dostání mnoho barevných provedení, přesně na vaše přání. Pracovní prostředí je lepší volit v neutrálních barvách, doma si můžete dovolit experimentovat.

4

Materiál

Materiál se řídí propustností světla. To posuďte sami, zda potřebujete úplné zatemnění, či jen jemné zastínění. Látkové rolety a závěsy propustí jistě více světla, než žaluzie. Papír, textilie a bambus jsou vhodnými kandidáty z roletových řad.

5

Umístění

Žaluzie volte i podle toho, kde je chcete umístit. Jiné se hodí do domácnosti a jiné zase do práce. Zatímco v kuchyni můžete mít pestrou roletu, v práci bude lepší výběr decentnější.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na úklid oken a žaluzií
Okna v domácnosti myjeme zpravidla několikrát do roka. Snad všichni je ale myjeme před Vánocemi a na jaře. Snad bychom bez čistých oken tyto krásné sv…
Jak vybrat krb do rodinného domu | rady
Jak vybrat krb do rodinného domu | rady
Jak vybrat krb do rodinného domu | rady. Ke klasické rodinné pohodě patří do rodinných domů neodmyslitelně krb. Krbová kamna jsou dokonalým těžištěm i…
Jak upevnit dveřní madla a závěsy | rady
Jak upevnit dveřní madla a závěsy | rady
Jak upevnit dveřní madla a závěsy | rady. Na našem trhu je pestrá nabídka madel i závěsů. Záleží především na typu dveří a obložkových zárubní a pocho…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.