Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyčistit skvrnu od vína

Každému z nás se občas přihodí karambol s vylitým vínem na šaty, na čalouněný nábytek či na koberec. Důležitá je co nejrychlejší reakce a znalost několika zásad, především to, že skvrny se nesmí nechat zaschnout. Připraveni budete, máte-li doma sůl, citron, ocet, čpavek, či běžně prodávané benzínové čističe. Když se polijete vínem bílým, není to tak hrozné. Obvykle postačí čpavková voda a následné vypláchnutí a pak vyprání obvyklým způsobem. U červeného vína je to horší, ale budete-li postupovat dle našich osvědčených rad, můžete skvrnu úplně odstranit.

1

I nehoda s červeným vínem má své řešení. Zkušenosti hospodyněk říkají, že na skvrnu od červeného vína je dobré použít víno bílé. Ihned polijte skvrnu bílým vínem a vysávejte ubrouskem nebo hadříkem.

2

Vysávané místo na oděvu nebo ubrusu podložte silnou vrstvou savého materiálu, nejlépe ubrousky nebo hadříky, ale nikdy ne barevnými.

3

Postupujte od okraje skvrny k jejímu středu, abyste zabránili vytvoření viditelných okrajů mapy. Příliš netlačte, aby se nepoškodila struktura látky nebo ji přímo nevydřeli.

4

Nakapejte na místo citronovou šťávu a opláchněte minerální nebo obyčejnou vodou.

5

Posypte skvrnu solí, která vytahuje vlhkost. Pokud polijete červeným vínem koberec, klidně nechte sůl působit až dvě hodiny. Poté sůl vysajte a místo dočistěte teplou vodou. Máte-li polité šaty, je pak nejlepší je ihned vyprat.

6

Pokud jste vše nestihli dostatečně rychle a víno zaschne, odstraníte takovou skvrnu namočením látky do horkého mléka nebo do octa a následně vyperete za pomocí běžného pracího prostředku. Doporučuje se také použití čpavkové vody a následné vyprání.

Tipy

Pokud by vám uvedené rady proti skvrnám na červené víno nepomohly, můžete vyzkoušet i jiné postupy. Například pomáhá, když skvrnu od vína posypete práškem na praní s troškou vody a necháte přes den, nebo přes noc působit. Následně zkuste postižený oděv se skvrnou nechat vybělit na sluníčku, které umí požírat skoro všechny skvrny.

Varování

  • Rozhodnete-li se vyzkoušet zmíněné prostředky, vyzkoušejte je nejprve na malé ploše, abyste mohli vyloučit poškození materiálu.
  • Při práci s čisticími prostředky nezapomeňte použít ochranné rukavice.
  • Při práci s čisticími prostředky se vždy řiďte pokyny výrobce, jak s nimi bezpečně zacházet. 

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně udržovat kávovar | rady
Jak správně udržovat kávovar | rady
Jak správně udržovat kávovar | rady. Kávovary jsou oblíbeným doplňkem nejen domácností, ale i kanceláří. Pořizujeme je vždy proto, abychom se nenáročn…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.