Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyčistit špinavé formičky, plechy a troubu | rady a tipy do kuchyně

Jak vyčistit špinavé formičky, plechy a troubu | rady a tipy do kuchyně.Našli jste na půdě staré formičky na cukroví po babičce? Většinou takový nález, i když samozřejmě výjimky existují, není v příliš dobrém stavu. Formičky bývají zašpiněné, rezavé nebo i se zašlým povlakem od připečeného tuku. Poradíme vám, jak z nich jednoduchým způsobem odstraníte veškeré nečistoty. V článku najdete i několik babských rad na čištění pečicích plechů a trouby.

Čištění formiček na cukroví

I velmi znečištěné formičky zaručeně vyčistíte způsobem, který mám vyzkoušený na hodně starých tvořítkách z bazaru. Do vyššího hrnce dejte vařit vodu, naplňte ho asi do poloviny. Do vroucí vody nasypte kypřicí prášek na pečení. Voda prudce vzkypí (proto nesmí být hrnec plný). Vhoďte formičky a nechte je vařit 20 minut. Pak je odstavte a nechte je v horké vodě stát, dokud nevychladnou tak, aby se daly udržet v ruce. Propláchněte je teplou vodou a důkladně osušte papírovou utěrkou. Nechte je volně rozložené do druhého dne, pak uschovejte. Na 250 ml vody je třeba sáček kypřicího prášku na pečení.

Další doporučovaný způsob je vložit formičky do roztoku vody a octa v poměru 1:1. Nechte stát přes noc, druhý den opláchněte, do sucha vytřete a uložte.

Trochu pracnější a časově náročnější je čištění zubním kartáčkem kašičkou ze 2 lžic soli a šťávy z citronu. Po vyčištění následuje propláchnutí a osušení.

Necháte-li formičky 24 hodin v lázni z Coca-Coly, prý budou také jako nové.

A poslední doporučovaný způsob na opravdu velkou špínu je roztok vody, 2 balení prášku do pečiva, 2 lžíce jedlé sody, 200 ml bílého octa. Formičky v roztoku 15 až 20 minut povařit.

Čištění plechů na pečení a bábovkových (dortových forem)

Plechy se nedoporučuje drhnout drátěnkou nebo připečeniny odstraňovat pomocí nože, poškodil by se povrch. Plech (formu) s připečenými zbytky nechte odmočit v teplé vodě a pak umyjte houbičkou nebo hadrem s tekutým pískem.

Plechy lze vyčistit i kuchyňskou solí. Sůl nasypte na navlhčená místa, které potřebujete vyčistit. Nechte působit několik minut a pak houbičkou setřete. Plech pak umyjte běžným způsobem.

Dobře plech vyčistíte také směsí jedlé sody a 3% roztokem peroxidu vodíku z domácí lékárničky. Směs na čištění míchejte v poměru 2:1.

Čištění trouby

Stěny trouby a kovový rošt potřete octem, troubu rozehřejte na 160 °C a vypněte. Nechte ji zavřenou. Po vychladnutí nečistoty lehce setřete hadříkem.

Jednodušší způsob je odstranění nečistot pomocí páry. Do trouby vložte pekáč s vodou a zapněte ji na 160 °C. Voda se začne odpařovat a nečistoty jdou dobře dolů, stačí je setřít hadrem.

Znečištěné dno od připáleného tuku posypte jedlou sodou, zvlhčete vodou a nechte působit 2 hodiny. Pak během chvilky hadříkem vyčistíte.

Formičky na cukroví nemyjte v myčce na nádobí. Mycí prostředek poškodí povrch a formičky pak korodují.

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na skvrny od potu a antiperspirantu
Skvrny od potu či antiperspirantu jsou dost nepříjemné a dokáží zničit celý kousek oblečení. V případě potu hrajeme o čas, ale i starší skvrny lze ods…
Jak vybrat záclonu
Jak vybrat záclonu | rady a tipy. I přesto, že internet nabízí širokou škálu záclon a dalších bytových doplňků, často bývá lepší vidět záclonu na vlas…