Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyřídit stavební povolení | rady

Jak vyřídit stavební povolení | rady

Jak vyřídit stavební povolení | rady. Agenda, kterou musíte vyřídit před zahájením stavby nebo rozsáhlou rekonstrukcí, je poměrně náročná. Na vyřízení stavebního povolení si připravte silné nervy a dostatek času. Následující řádky poodhalí, co vás při vyřizování stavebního povolení čeká.

1

Vlastnictví nemovitosti

Musíte předložit výpis o vlastnictví nemovitosti, kterého se stavební povolení týká. Výpis nesmí být starší 3 měsíců. Výpis získáte na libovolném katastrálním úřadě.

2

Projektová dokumentace

Stavební zákon stanoví povinnost předložení projektové dokumentace, ta musí obsahovat: - umístění stavby (pohledy, půdorysy) - zaznamenání domovních přípojek a vnitřních rozvodů (vodovod, kanalizace, elektroinstalace, plyn, vytápění, větrání) Projektovou dokumentaci vám může zpracovat pouze architekt, inženýr nebo technik. Následná realizace stavby podle projektové dokumentace spadá do kompetencí odborného stavebního dozoru. Doporučujeme, abyste si nechali zpracovat svůj vlastní projekt stavby. Koupíte-li typový projekt, ušetříte finance, ale zkomplikujete si tím situaci. Při následné stavbě dochází k celé řadě úprav a změn (podle pozemku, inženýrských sítí apod.). Projekt, který si necháte zpracovat přesně podle svých představ a možností, vám ušetří následné starosti i přesto, že jeho zpracování vás vyjde mnohdy i čtyřikrát tolik.

3

Vyjádření všech účastníků stavebního řízení

Součástí žádosti o vydání stavebního povolení by mělo být vyjádření všech zúčastněných stran, kterých se stavební řízení týká. Může se jednat o: - sousedy - odbor dopravy - odbor životního prostředí - hygienik - plynárny - elektrárny - aj.

4

Žádost o vydání stavebního povolení

Samotnou žádost o vydání stavebního povolení získáte na libovolném stavebním úřadě nebo také v elektronické podobě na internetu. Při podání žádosti a veškerých náležitostí pro vydání stavebního povolení počítejte s administrativním poplatkem. Jeho výše se odvíjí podle druhu úkonu, na který stavební povolení žádáte. Úřady mají lhůtu pro vyřízení vaší žádosti 30 dní. Vy však počítejte, že sběr všech podkladů, které jsou součástí žádosti o vydání stavebního povolení, vám zabere několik měsíců. Mnohdy se může jednat i o půl roku a více. Chcete-li stavět, začněte s vyřízením potřebné agendy co nejdříve. Počítejte rovněž s tím, že veškeré náklady spojené s vyřízením potřebné administrativy včetně projektové dokumentace se mohou vyšplhat až do statisíců korun.

Autor: chiquita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak postupovat při celulitidě | rady
Jak postupovat při celulitidě | rady
Jak postupovat při celulitidě | rady. Žádné ženě asi není třeba vysvětlovat, co to celulitida nebo chcete-li „pomerančová kůže“ je, protože tento este…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.