Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyrobit domácí mycí prášek do myčky

Komerční přípravky na mytí nádobí v myčce jsou poměrně drahé a navíc obsahují látky škodlivé pro životní prostředí. Ty ekologické jsou pak ještě dražší. Zkuste si tedy vyrobit ekologický domácí prášek do myčky podle našeho návodu. Většinu surovin jistě máte doma a mytí nádobí bude stát zlomek ceny oproti kupovaným tabletám do myčky. Poradíme Vám také, jak nahradit chemické leštidlo. Postup, jak vyrobit domácí mycí prášek do myčky naleznete v následujícím článku.

Co je potřeba

  • 1 díl kyseliny citronové
  • 1 díl soli do myčky
  • 2 díly jedlé sody
  • 2 díly práškové sody na praní
1

Pro výrobu mycího prášku do myčky budete potřebovat jedlou sodu, která má velmi dobré čistící účinky, rozpouští mastnotu, odstraňuje připáleniny a usazeniny, neutralizuje pachy, navíc čistí i myčku a je zdravotně nezávadná.

Další složkou mycího prášku je pak prášková soda na praní (tedy uhličitan sodný), jež rozpouští tuky, odstraňuje skvrny a pachy, dezinfikuje a navíc změkčuje vodu.

Použijeme také kyselinu citronovou. Ta má antibakteriální a dezinfekční vlastnosti, odstraňuje i odolnou špínu a rez, bojuje proti vodnímu kameni a čistí myčku.

Kilogram regenerační soli do myčky stojí v různých e-shopech se surovinami pro výrobu domácí drogerie zhruba 15 Kč. Tato sůl pomáhá předcházet vápenatým usazeninám, odstraňuje nečistoty a mastnotu, dodává lesk a čistí myčku.

2

A jaký je postup?

Stačí pouze smíchat uvedené suroviny (např. 50 g kyseliny citronové, 50 g soli do myčky, 100 g jedlé sody a 100 g sody na praní) a uchovávat je v uzavíratelné sklenici na suchém místě.

3

Jak prášek používat?

Asi 1-2 lžičky prášku přidejte před mytím nádobí do zásobníku na prášek či tablety, přidejte 1 - 2 kapky jaru a můžete myčku klasicky zapnout.

4

A jak nahradit leštidlo?

Místo chemického leštidla můžete použít 2 lžíce roztoku kyseliny citronové (na 500 ml vody přidejte 50 g kyseliny citronové) nebo ocet. Ocet můžete použít i jako čistič myčky, stačí jej nalít do nádržky na leštidlo a asi 2 hrnky octa nalijte i do spodní části myčky a zapněte program na vysokou teplotu.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na mšice na pokojových rostlinách
Mšice se na pokojových rostlinách mohou objevit kdykoli. Stačí mírný vítr nebo nově zakoupená infikovaná rostlina. Mírné napadení často nepoznáte a mš…
Jak vyrobit vonný vosk | návod
Jak vyrobit vonný vosk | návod. Vonné vosky jsou v dnešní době velmi oblíbené. Následující řádky Vám poradí, jak si vonný vosk vyrobit snadno a levně…
Jak odstranit vodní kámen | tipy
Jak odstranit vodní kámen | tipy. Vodní kámen se usazuje na stěnách nádob, kde zůstává voda, která je různě zahřívána anebo také i ochlazována. Vzniká…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.