Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyrobit domácí mycí prášek do myčky

Jak vyrobit domácí mycí prášek do myčky

Komerční přípravky na mytí nádobí v myčce jsou poměrně drahé a navíc obsahují látky škodlivé pro životní prostředí. Ty ekologické jsou pak ještě dražší. Zkuste si tedy vyrobit ekologický domácí prášek do myčky podle našeho návodu. Většinu surovin jistě máte doma a mytí nádobí bude stát zlomek ceny oproti kupovaným tabletám do myčky. Poradíme Vám také, jak nahradit chemické leštidlo. Postup, jak vyrobit domácí mycí prášek do myčky naleznete v následujícím článku.

Co je potřeba

  • 1 díl kyseliny citronové
  • 1 díl soli do myčky
  • 2 díly jedlé sody
  • 2 díly práškové sody na praní
1

Pro výrobu mycího prášku do myčky budete potřebovat jedlou sodu, která má velmi dobré čistící účinky, rozpouští mastnotu, odstraňuje připáleniny a usazeniny, neutralizuje pachy, navíc čistí i myčku a je zdravotně nezávadná.

Další složkou mycího prášku je pak prášková soda na praní (tedy uhličitan sodný), jež rozpouští tuky, odstraňuje skvrny a pachy, dezinfikuje a navíc změkčuje vodu.

Použijeme také kyselinu citronovou. Ta má antibakteriální a dezinfekční vlastnosti, odstraňuje i odolnou špínu a rez, bojuje proti vodnímu kameni a čistí myčku.

Kilogram regenerační soli do myčky stojí v různých e-shopech se surovinami pro výrobu domácí drogerie zhruba 15 Kč. Tato sůl pomáhá předcházet vápenatým usazeninám, odstraňuje nečistoty a mastnotu, dodává lesk a čistí myčku.

2

A jaký je postup?

Stačí pouze smíchat uvedené suroviny (např. 50 g kyseliny citronové, 50 g soli do myčky, 100 g jedlé sody a 100 g sody na praní) a uchovávat je v uzavíratelné sklenici na suchém místě.

3

Jak prášek používat?

Asi 1-2 lžičky prášku přidejte před mytím nádobí do zásobníku na prášek či tablety, přidejte 1 - 2 kapky jaru a můžete myčku klasicky zapnout.

4

A jak nahradit leštidlo?

Místo chemického leštidla můžete použít 2 lžíce roztoku kyseliny citronové (na 500 ml vody přidejte 50 g kyseliny citronové) nebo ocet. Ocet můžete použít i jako čistič myčky, stačí jej nalít do nádržky na leštidlo a asi 2 hrnky octa nalijte i do spodní části myčky a zapněte program na vysokou teplotu.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na mšice na pokojových rostlinách
Jak na mšice na pokojových rostlinách
Mšice se na pokojových rostlinách mohou objevit kdykoli. Stačí mírný vítr nebo nově zakoupená infikovaná rostlina. Mírné napadení často nepoznáte a mš…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.