Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyrobit leptané kraslice neboli zeláky | postup

Jak vyrobit leptané kraslice neboli zeláky | postup

Jak vyrobit leptané kraslice neboli zeláky | postup. Hledáte návod na velikonoční dekoraci? Postup na výrobu zeláků se zčásti shoduje s návodem na výrobu voskové batiky. Prakticky jediným rozdílem je finální leptání barvy. Dříve se pro tyto účely používala šťáva z čerstvého zelí, ale my dnes již dáváme přednost pohodlnějšímu octu.

Co je potřeba

  • 1 vejce obarvené kupovanými barvami
  • včelí vosk
  • špendlík s kulatou hlavičkou
  • špejli
  • kahan
  • starý ručník
  • svíčku
  • kousek gázy
  • 1 sklenice octa
1

Příprava

Jak bezchybně obarvit vajíčko v kupovaných barvách jsem popisovala v jednom minulém článku, takže pokud máte o své technice pochybnosti, určitě si ho vyhledejte a přečtěte. Dále si připravte zdobící špendlík a kahan: Vezměte špendlík a zapíchněte ho co nejopatrněji do špejle. Musí v ní dobře sedět. Zapalte kahan a rozehřejte vosk.

Příprava Jak bezchybně obarvit vajíčko v kupovaných barvách jsem popisovala v jednom minulém článku, takže pokud máte o své technice pochybnosti, určitě si ho vyhledejte a přečtěte. Dále si připravte zdobící špendlík a kahan: Vezměte špendlík a zapíchněte ho co nejopatrněji do špejle. Musí v ní dobře sedět. Zapalte kahan a rozehřejte vosk.
2

Nanášení vosku

Špendlík namočíme do rozehřátého vosku a vytvoříme na skořápce kapku nebo puntík. Jedno namočení = jeden tah špendlíkem. Pracujeme rychle, protože vosk brzy tuhne. Volíme spíše jednodušší vzory - bývají po vyleptání lépe vidět.

Nanášení vosku Špendlík namočíme do rozehřátého vosku a vytvoříme na skořápce kapku nebo puntík. Jedno namočení = jeden tah špendlíkem. Pracujeme rychle, protože vosk brzy tuhne. Volíme spíše jednodušší vzory - bývají po vyleptání lépe vidět.
3

Octová lázeň

Do sklenice nalijeme ocet. Počkáme, až včelí vosk dostatečně zaschne a vajíčko celé ponoříme do octové lázně. Necháme ho tam 10 až 12 minut a průběžně kontrolujeme odlupování barvy. Když je barva prakticky celá uvolněná, vajíčko vyndáme a jemným oťukáváním ho osušíme starým ručníkem. Zbavíme se tak zároveň přebytečné barvy. Na vajíčku by nám měl zbýt pouze vzor překrytý voskem.

Octová lázeň Do sklenice nalijeme ocet. Počkáme, až včelí vosk dostatečně zaschne a vajíčko celé ponoříme do octové lázně. Necháme ho tam 10 až 12 minut a průběžně kontrolujeme odlupování barvy. Když je barva prakticky celá uvolněná, vajíčko vyndáme a jemným oťukáváním ho osušíme starým ručníkem. Zbavíme se tak zároveň přebytečné barvy. Na vajíčku by nám měl zbýt pouze vzor překrytý voskem.
4

Odstranění vosku

Připravíme si velkou svíčku a kousky gázy. Nad plamenem vždycky nahřejeme malý kousek skořápky a setřeme odtud roztavený vosk. Postupujeme pomalu a zbavíme vajíčko veškerého vosku.

Odstranění vosku Připravíme si velkou svíčku a kousky gázy. Nad plamenem vždycky nahřejeme malý kousek skořápky a setřeme odtud roztavený vosk. Postupujeme pomalu a zbavíme vajíčko veškerého vosku.
5

Finále

Nyní je vajíčko hotové. Nemusíte samozřejmě zůstat o jednobarevného vzoru. Postupovat můžete podobně jako při voskové batice. Volte ale spíše tmavší barvy. Žlutá ani oranžová nebývají na světlé vyleptané skořápce příliš vidět.

Finále Nyní je vajíčko hotové. Nemusíte samozřejmě zůstat o jednobarevného vzoru. Postupovat můžete podobně jako při voskové batice. Volte ale spíše tmavší barvy. Žlutá ani oranžová nebývají na světlé vyleptané skořápce příliš vidět.

Tipy

Podrobnější informace o výrobě kahanu a malování voskem najdete v již vydaném článku Jak ozdobit vajíčko voskovou batikou.

Varování

Jestliže máte barev víc, připravte si také odpovídající počet octových lázní. Předejdete tak možným barevným šmouhám.

Autor: notburga
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vyrobit vyškrabávané kraslice
Jak vyrobit vyškrabávané kraslice
Technika vyškrabávání kraslic pochází ze Slovácka. Nejčastěji se používají černo-bílé vzory, které se o skořápky vyškrabávají jemným pilníkem. Chce to…
Jak si udělat velikonoční dekorace
Jak si udělat velikonoční dekorace
Jak si udělat velikonoční dekorace | DIY. Velikonoce jsou pohyblivým svátkem, a proto jsou každý rok v jinou dobu. Slaví se první neděli po 1. jarním…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.