Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyrobit svíčku ze zbytků vosku

Také se vám doma hromadí nedohořelé nebo polámané svíčky? Nevyhazujte je, můžete si z nich totiž odlít svíčku novou. Výroba domácí svíčky ve sklenicích od přesnídávek nebo marmelád je více než jednoduchá. Ráda se s vámi podělím o svůj návod jak na to.

Co je potřeba

zbytky svíček,
zavařovačku,
hrnec,
skleničku na svíčku,
knoty,
dlouhou jehlu (na maso),
popř. vůně a barvy na svíčky

1
Pusťme se do přípravy svíček. Zbytky svíček vložíme do zavařovačky a v ní ve vodní lázni vosk rozpustíme. Pozor - vosk musíme vždy rozpouštět v přichystané vodní lázni, ne přímo, aby nezačal hořet!
2
Mezitím si připravíme skleničku, do které budeme svíčku odlévat. Můžeme použít libovolnou sklenici, ale neměla by být z příliš tenkého skla. Já jsem použila sklenice od přesnídávek. Do sklenice vložíme knot. V obchodech s výtvarnými potřebami lze koupit knot na metry nebo už připravené knoty s plíškem. Ty jsou už napuštěné voskem a práce s nimi bude snadnější. Plíšek můžeme dovnitř sklenice vlepit, ale není to nutné. Potřebujeme, aby knot zůstal uprostřed sklenice, proto ho podle obrázku napíchneme na jehlici a tak jej zafixujeme.
3
Jakmile máme vosk ve vodní lázni rozpuštěný, je potřeba z něj před nalitím do sklenice s knotem odstranit případné nečistoty. Po vyčištění vosk do sklenice od marmelády nebo přesnídávky přelijeme.
4
U knotu se někdy při tuhnutí vosku vytvoří prohlubeň. Zalijeme ji zbytkem vosku a už zbývá jen knot zastřihnout a případně sklenici se svíčkou ozdobit podle vlastních nápadů.

Když použijeme zbytky svíček různých barev, výsledkem bývá nehezká šedá. Máme dvě možnosti: ozdobit sklenici např. ubrouskovou technikou, aby skryla barvu svíčky, nebo vosk obarvit nějakou sytější barvou. Barvu pořídíme v obchodě s výtvarnými potřebami. Stačí ale, když použijeme potravinářské barvivo nebo nastrouháme do horkého vosku barevnou voskovku. Horký vosk můžeme navonět esencemi nebo přírodními vůněmi - skořicí, kávou apod.

Pozor - vosk rozpouštíme vždy ve vodní lázni!

Autor: HProvaz | Zobrazit autorská práva

Foto k návodu na domácí výrobu svíčky: autorka

Hodnocení
Zatím žádné komentáře. Buďte první!

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Srdce je přece symbolem lásky a při příležitosti svátku všech zamilovaných, který připadá na 14. února (Valentýn), vám přináším originální postup, jak…