Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyrobit z papírového ubrousku obraz

04. Září 2019
Jak vyrobit z papírového ubrousku obraz

Nemusíte umět malovat, abyste si vytvořili krásný obrázek. Stačí vám k tomu málo, základem je pouhý ubrousek. Decoupage je technika, pomocí níž můžete zdobit různé předměty nebo vytvářet obrázky. Jak si vytvořit obrázek s vysněným motivem nebo jak si snadno ozdobíte jednotlivé předměty, vám poradí následující řádky.

Co je potřeba

akrylová barva

kachlička nebo deska (předmět, který chcete dekorovat)

ubrousek s motivem

lepidlo na ubrouskovou techniku

bezbarvý lak

1

Decoupage

Decoupage neboli také ubrousková technika je velmi jednoduchá a rozšířená výtvarná technika. Ze samotných ubrousků nebo jejich vzorů můžete jednoduchým způsobem dekorovat předměty nebo vytvářet hezké obrázky. Stačí jen trocha fantazie a umu.

2

Ubrousek

Pečlivě si vyberte ubrousek, který využijete. Nemusíte kupovat speciální ubrousky. Pro decoupage se používají klasické papírové ubrousky. To, co je pro vás na nich podstatné je především jejich motiv. V mnoha květinářstvích a papírnictvích se dnes prodávají hezké ubrousky s rozmanitými motivy. Pro tuto techniku se prodávají ubrousky po kusech nikoli celých baleních. Stačí si jen vybrat ten správný. Chcete-li zdobit předměty, vybírejte ubrousky s takovým motivem, který vám půjde snadno vystřihnout. Tím docílíte pěknějšího efektu. Na Decoupage můžete použít pouze motiv, který vytřihnete pro tvorbu obrázku můžete využít celý ubrousek, který nemusíte stříhat. Na decoupage použijete pouze vrchní – potištěnou vrstvu ubrousku, tu s motivem. Ostatní dvě vrstvy z ubrousku opatrně odstraňte.

3

Zdobený předmět

Na kachličku, desku nebo vybraný předmět naneste štětcem vrstvu lepidla. Lepidlo nikdy nenanášejte přímo na ubrousek, je příliš tenký, roztrhl by se vám. Na nanesené lepidlo opatrně přiložte ubrousek nebo jeho vystřižený motiv a mokrým štětcem motiv ještě jednou přetřete. Nechte zaschnout a po zaschnutí ještě jednou ubrousek přetřete lepidlem. Opět nechte proschnout a na závěr vaše dílo přelakujte bezbarvým lakem, který váš výtvor zafixuje.

Tipy

Ještě než nanesete lepidlo na dekorovaný předmět, kachličku nebo desku, můžete daný předmět přetřít akrylovou barvou a tím jeho podklad přizpůsobit barvě motivu, který na něj nanášíte. Vždy pamatujte, že pro decoupage používáte pouze vrchní – potištěnou vrstvu ubrousku, nikoli všechny vrstvy ubrousku. Obrázek můžete ozvláštnit tím, že ubrousek jemně pokrčíte a vytvoříte tak zvláštní motivy – např. mořské vlny apod.

Autor: arli444
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si vyrobit gelovou svíčku | postup
Jak si vyrobit gelovou svíčku | postup
Jak si vyrobit gelovou svíčku | postup. Existuje skupina lidí, která svíčky příliš nemusí a druhá skupina, která je doslova miluje. Gelová svíčka je s…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.