Přejít k hlavnímu obsahu

Jak využít naklíčený česnek

Jak využít naklíčený česnek

Jak využít naklíčený česnek | rady a tipy. Česnekové stroužky, které na jaře změknou a vyraší jsou už chuťově velmi mdlé. Vyčpělé, jak by řekly naše babičky. Ale nemusíte je vyhazovat, věnujte jim trochu péče a za dva týdny z nich vypěstujete chutnou a zdravou nať.

Co je potřeba

  • stroužky česneku
  • zemina
1

Česneková nať má jemnější chuť a po jídle její typické aroma mnohem rychleji vyprchá. Má stejné účinky jako stroužky česneku, i když o něco slabší – obsahuje totiž méně silic. Zato má navíc některé vitamíny – A, B a C. Najdete v ní také selen, jód a vápník. Česneková nať se nejlépe hodí do nejrůznějších pomazánek a polévek.

2

Jak pěstovat česnekovou nať

Pokud ve spíži narazíte už na naklíčené stroužky, bude celý proces o něco rychlejší. Stroužky od sebe opatrně oddělte a zasaďte do hlíny. Měla by jim vykukovat pouze špička. S výběrem hlíny ani hnojením si nemusíte lámat hlavu. Nejdéle za tři týdny bude po všem. Pokud nemáte na okně místo, můžete stroužky česneku „přisadit“ k jiné pokojové rostlině – například k fíkusu, sloní noze a dalším. V tomto případě je nesázejte pod zem, ale jen lehce zahrabte spodní část, abyste nenarušili kořenový systém rostliny v květináči. Vyrašené naťě ale musíte sklidit dříve, aby se nepolámaly – asi v 15 centimetrech délky.

3

Zasazené stroužky dejte na co nejsvětlejší místo a přiměřeně zalévejte. Vyhovuje jim běžná pokojová teplota mezi 15-20 °C. Po dvou dnech by se už naklíčené stroužky měly začít vytahovat. U nenaklíčených to trvá déle – asi čtyři dny. První výhonek bude smetanově bílý a zezelená až později. Je to zcela v pořádku. Jakmile nať doroste 15-20 centimetrů délky, je načase ji sklidit a pokud možno ihned použít do jídla.

4

Česnekovou nať nasekejte nadrobno a přidejte do libovolné pomazánky nebo polévky. Můžete s ní také posypat již hotové hlavní jídlo. Dbejte, aby neprošla tepelnou úpravou – ztratila by tak cenné vitamíny. Pamatujte, že na výrobu lahodných pokrmů máte jen jeden pokus – česnekové stroužky mají totiž jen jeden vegetační vrchol, takže žádná další nať už z nich nevyroste.

Tipy

Česnekové stroužky zasazené u pokojových rostlin účinně dezinfikují zeminu – pomáhají například proti háďátkům, kořenovým mšicím nebo smutnicím.

Autor: notburga
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na mšice na pokojových rostlinách
Jak na mšice na pokojových rostlinách
Mšice se na pokojových rostlinách mohou objevit kdykoli. Stačí mírný vítr nebo nově zakoupená infikovaná rostlina. Mírné napadení často nepoznáte a mš…
Jak správně uskladnit brambory | rady
Jak správně uskladnit brambory | rady
Jak správně uskladnit brambory | rady. Předtím, než brambory uložíme, necháme je od sklizně tak 2 až 3 týdny vydýchat v suchu a teple. Brambory před u…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.