Co je potřeba

šek, banka, která šek přijímá, trpělivost zaplatit poplatek za proplacení šeku

1

Klasický model, který si zřejmě zažije každý, kdo například na svém webu zobrazuje reklamní jednotky společnosti Google. Měsíc čekáte, než vám šek dorazí poštou, jakmile jej chcete proplatit, české bankovnictví si pro vás připraví několik zátěžových zkoušek vaší trpělivosti. Chcete-li komplikacím předejít, pak se rozhodně připravte.

Výběr banky

Abyste mohli šek u banky proplatit, zpravidla po vás budou její zaměstnanci požadovat, abyste si založili účet, kam vám peníze vyplatí. Máte-li své vlastní bankovní konto, měli byste zavítat nejdříve do své banky. Dopředu si ale ověřte, zda pobočka, kterou navštěvujete, je schopná šek vůbec přijmout. A nespoléhejte na to, že vybraná pobočka se nachází v centru Prahy a že určitě s tím nebudou problémy. Chcete-li ušetřit svůj čas a jít do banky najisto, pak si raději zavolejte na informační linku své banky a zeptejte se. 

2

Proplacení šeku

V bance se připravte na to, že váš šek může vzbudit u zaměstnanců překvapení, které byste ve finančí instituci prostě nečekali. Šeky sice dnes patří k archaickým platebním nástrojům, v zahraničí jej však hojně využívají dodnes. Rádi jej posílají Němci, Američané i Angličané. Připravte se na to, že váš bankovní poradce, který šek přijme, nebude vědět, jak postupovat při proplacení. Obvykle si zavolá zkušenějšího kolegu a spolu v počítači hledají návod, jak na to. Pravděpodobně se vás zeptá, z jakého činnosti jste peníze získali. V případě Google Adsense to je reklama či reklamní činnost. Šek je nutné z druhé strany podepsat. Od pracovníka banky si vyžádejte potvrzení a zeptejte se na okolnosti, které proplacení šeku doprovázejí. Například poplatky nebo podle jakého kurzu a kdy budou peníze připsány na účet.

3

Připsání peněz na účet a poplatky

Peníze jsou obvykle připsány za 30 dní od převzetí šeku v bance. Poplatek se v bankách různí. Proč to trvá tak dlouho? Banka šek přijme a zašle ho zpět poštou bance výstavce šeku k ověření krytí a podpisu na šeku. Je-li šek krytý a vše ostatní je v pořádku, banka výstavce odečte peníze uvedené na šeku z účtu (v našem případě společnosti Google) výstavce a informuje banku příjemce, že šek je krytý a může peníze vyplatit.

Varování

Pokud je na šeku uvedeno časové omezení platnosti (např. „valid for 180 days”), musí být předložen k inkasu před uplynutím této lhůty.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
2.5
Average: 2.5 (2 votes)