Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zabezpečit své účty | rady

03. Duben 2021

Jak zabezpečit své účty | rady. Čím víc se internet rozšiřuje, tím větší je už nebezpečí hackerských útoků, které mohou postihnout i vás. Většina lidí si to bohužel neuvědomuje a hazarduje tak se svými osobními informacemi. Přitom stačí dodržovat jen několik jednoduchých pravidel a tím snížit veškerá rizika na minimum.

1

Většina internetových prohlížečů, ale i stránek vám nabízí pamatování hesel a mnoho uživatelů tuto funkcí s radostí vítá. My ji bohužel musíme odsoudit jako velmi nebezpečnou. Nikdy nevíte, kdo vám na počítač takříkajíc vleze. Pro takovéhoto hříšníka to je přímo lahůdka pohrát si s vašimi loginy bez nejmenší námahy. Takže žádné pamatování hesel, ani automatické přihlašování. Je to komfortní, ale nebezpečné.

2

Občas mně udivuje jakou mají lidé mizivou představivost. Nedokáží si sami vymýšlet hesla a používají tak jméno svého psa, rodné číslo, číslo občanského průkazu a podobné nesmyslné chyby. Buďte kreativní. Nemusíte přece vymýšlet heslo jako s8&4?'2dJ. Kdo si to má pamatovat. Stačí komolit obyčejná česká slova, přidat třeba nějaké čísilko na začátek, velké písmenko na konec a voalá, bezpečné heslo je na světě.

3

Další obvyklou chybou je mít jedno heslo na všechny účty, které jste si kde zaregistrovali. Má to hned několik úskalí. Jedno z nich je, že pokud vám náhodou někdo vaše heslo zjistí, získá přístup ke všem vašim aktivitám na internetu. Může vám v nich nadělat nepořádek a navíc si všude budete muset heslo měnit. A to rozhodně nikomu nepřeju. Další úskalí nastane, když se zaregistrujete do nějakých pochybných serverů. Zjistíte, že onen registrační formulář je podvrh a vaše osobní údaje už letí na server nějakého podvodníka. Vás nezbývá nic jiného než měnit všechna hesla.

Hesla nesvěřujte ani svým nejlepším přátelům, pokud to je jen trochu možné. Pokud to není možné, změňte si ho na tu dobu, na jakou potřebujete, aby heslo znal. Dejte si pozor na pochybné maily, kde máte např. uvádět číslo své karty a PIN k ní, na 100% se jedná o podvod.

Autor: maoric
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak poznat bezpečný e-shop | rady
Jak poznat bezpečný e-shop | rady. Nakupování na internetu se stalo oblíbeným způsobem nakupování. Je levné, pohodlné a pestré. Občas je ale i rizikov…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.