Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zachránit smazaná data?

27. Červen 2024
ztracené soubory

Zálohovat, zálohovat a zase zálohovat. Tuto poučku při práci na počítači zná asi každý z nás. Ruku na srdce, kdo to ale skutečně dělá pravidelně. A tak, když se nám nedopatřením smažou data, nebo se k nim nemůžeme dostat, nevíme, co dál. Naštěstí existuje hned několik způsobů, jak smazané soubory zachránit.

Vždy je šance, že se vám data vrátí

Přijít o data v počítači můžete během minutky. Omylem smazané soubory nebo stačí například obnovit tovární nastavení bez předchozího uložení dokumentů na jiný disk. Jindy prostě soubor nemůžete najít, nebo při pokusu o jeho otevření hlásí systém chybovou hlášku. Přestat fungovat mohou aplikace, nebo celý počítač jednoduše vypne a vy nemáte šanci se ke svým dokumentům zpětně dostat. Ať už se jedná o systémovou chybu, nebo selhání člověka, vždycky máte problém. I když se to na první pohled nemusí zdát, často existuje šance, že se vám podaří soubory zachránit a obnovit. Cesta k datům ale může být zdlouhavá a trnitá.

Záloha: zn. ideál

Když z HDD smažete soubory, ale máte soubory zálohované, dokážete se k nim znovu snadno dostat. Proto ať už zálohujete na jiný disk, externí disk nebo cloudové uložiště, je to ideální.

Nadobro smazané soubory nebo poškození disku?

Setkat se můžete i s mechanickou závadou disku. S fyzickým poškozením SSD nebo HDD si běžný uživatel nemá šanci poradit. Naopak při snaze dostat data zpět může udělat více škody než užitku. Mechanické závady jsou nejčastěji způsobeny pádem, opotřebením, výrobní vadou, přepětím v elektrické síti, vytopením, vyhořením a v neposlední řadě i provozními podmínkami / prostředím (vlhkost, vysoká teplota, prašné prostředí, atd.). Z důvodu provozu disku v prašném prostředí může dojít například k „nasátí“ nečistot / prachových částic přes filtr do vnitřní části disku. Při nedostatečném odvodu teplého vzduchu ze skříně (odvětrávání) může dojít zase k poškození SMD součástek / elektroniky.

 

Určitě prvním krokem může být, že se podíváte do koše, pokud tam smazaný soubor je, máte vyhráno, pomocí jednoho kliknutí jej můžete obnovit. Pokud vůbec žádnou předchozí verzi ani zálohu

I přesto, že si s počítačem dobře rozumíte,  řešení ztráty dat z disku byste pro jistotu měli nechat na odbornících. Pro obnovu ztracených dat bude lepší obrátit se můžete na specializovanou firmu. Ta ale pomůže i  v případě, že jste počítač ihned poté, co jste se o ztrátě dozvěděli nerestartovali a dokonce po vypnutí ani opětovně nezapínali. Ne každý to ví, ale právě tyto činnosti mohou vést ke snížení šancí na obnovu dat. .

Pokud se dostanete do situace, kdy vám nejde otevřít soubor, nebo jej nemůžete najít, zachovejte chladnou hlavu. Jen s logickým uvažováním najdete způsob, jak celý problém ztracených dat snadno a rychle vyřešit.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak obnovit odstraněnou složku | postup
Jak obnovit odstraněnou složku | postup
Jak obnovit odstraněnou složku | postup. Zažili jste někdy tu hrůzu, když jste dlouho a intenzivně ve svém počítači na něčem pracovali a pak jste si t…
Jak nastavit spořič obrazovky | postup
Jak nastavit spořič obrazovky | postup
Jak nastavit spořič obrazovky | postup. Mnoho lidí se mylně domnívá, že spořič obrazovky slouží k úspoře elektrické energie při používání počítače. Fu…
Jak zálohovat data | rady
Jak zálohovat data | rady
Jak zálohovat data | rady. Pravidelně a dobře zálohovat svá data by nemělo být prioritou pouze firem, ale samozřejmě také soukromých osob. Ať už máte…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.