Přejít k hlavnímu obsahu

Jak začít se stopováním | rady

12. Listopad 2019

Jak začít se stopováním | rady. Potřebujete-li se přepravit z místa A do místa B, můžete využít několik dopravních prostředků. Liší se rychlostí a cenou. Stopování je variantou nejlevnější, patří k němu však odvaha a adrenalin. Už dávno však nestopují jen výletníci. Stopování vyžívají studenti i manažeři firem.

1

Jak začít? Najděte si svou výpadovku

Stopovat se dá za každého ročního období i za každého počasí. Omrzliny na prstech nohou a nachlazení si však předem jistě rozmyslíte. I když je peněženka děravá a stopnutí si auta vyjde výhodněji. I při stopování v létě přinesete oběť v podobě spálených rukou u několikahodinového držení zvednutého palce. Ale co už. Vše má přeci své plus i minus, tak proč se do stopování nepustit? Jak ale začít? Teď se projeví vaše orientační smysly. Stopovat v centru Prahy do Brna? No proč ne, ale jaká je šance, že narazíte právě na řidiče, který si jen nepovyjel na oběd? Ať už chcete, nebo ne, investovat do nějakého dopravního prostředku budete muset. S MHD se svezte co nejblíž k výpadovce nebo silnici, která vede do vaší cílové stanice. Tam budete mít rozhodně větší štěstí.

2

Připravenému štěstí přeje

Jak se dostat co nejrychleji do cíle? Dejte řidičům vědět, kam míříte. Nemusíte viset z mostu z transparentem v ruce, aby si vás všimli. Ani přemalovaný billboard s vaší podobiznou a šipkou mířící na vás není nutný. Ale nápad to je originální a určitě si jej schovejte na později. Bohatě vám postačí vystřižený karton a širokým fixem na něm napsané město nebo jeho zkratka. Budete-li mít během své túry zastávky, pak si připravte takových cedulek víc. Třeba i na zpáteční cestu.

3

Zvednutý palec: jsem stopař

Stopování je jednoduché. Zvednete palec ruky a čekáte, až vám někdo zastaví. Výhodu mají samozřejmě ženy, nad kterými se muži slitují a od kterých očekávají i příjemnou společnost. Muži to mají těžší - pánská společnost při jízdě je určitě stejně vážená, ovšem u řidiček i řidičů zde jsou větší obavy. Řešení? Nechat si narůst dlouhé vlasy. Sice to na vás později určitě řidiči poznají, ale svůj účel to splní - řidič zastaví.

4

Kam si dát batoh

Cestujte s co nejmenším množstvím zavazadel. Bude se vám tak lépe pohybovat a vyvarujete se možným problémům, pokud je vozidlo osazeno více pasažéry. Nikdy si nedávejte batoh do kufru auta. I když se vám bude řidič jevit jako velký dobrák, můžete skončit s brekem. Zkušení stopaři o tom ví své. Vystoupili z auta a když si zašli ke kufru, řidič prostě ujel. I takový je svět. Obezřetnost je při stopování rozhodně na místě.

5

Jak udržovat konverzaci při jízdě?

Hrobové ticho je to nejhorší, co vás může potkat. Buďte komunikativní, ale ne příliš osobní. Snažte se udržovat příjemnou atmosféru při jízdě. Řidič vás pravděpodobně svezl proto, aby měl nějakého společníka, se kterým si prostě "pokecá". Proto veďte nenásilnou diskusi, snažte se najít téma, které vašeho řidiče bude zajímat.

6

Vystupování

Při vystupování si dejte záležet na tom, abyste pěkně poděkovali a popřáli řidičce či řidiči hodně štěstí. Nezapomeňte si vzít všechny své věci. Váš stop je u konce.

Buďte opatrní, stopování je nebezpečené. Stopujte raději v dvou, mějte u sebe telefon.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články