Přejít k hlavnímu obsahu

Jak založit evropskou společnost (SE) | rady

Jak založit evropskou společnost (SE) | rady

Jak založit evropskou společnost (SE) | rady. Evropská společnost – SE, někdy také označována jako Evropská akciová společnost, je velmi prestižní druh společnosti pro obchodování a činnost primárně ve státech Evropské unie. Prestiž je zajištěna podmínkami, které jsou kladeny na zakladatele Evropské společnosti. Při jejím zakládání je nutné se držet právních norem, které vymezují způsoby jejího vzniku i následného fungování a správy. Veškeré podmínky jsou opravdu náročné na splnění a minimální výše základního kapitálu činí 120 tis. Euro. Co vše je potřeba pro založení splnit?

Co je potřeba

• Osobní dokumenty
• Vybrané osoby na obsazení pozic statutárních orgánů

1

Existuje pět možných způsobů, jak evropskou společnost založit. Všechny jsou poměrně náročné a složité a v praxi využívané pouze velkými a zavedenými společnostmi, které již na evropském trhu působí. Na závěr si tedy kromě klasického založení evropské společnosti ukážeme i lehčí variantu, kterou je koupě již existující společnosti - Ready Made evropská společnost.

2

První způsob založení SE spočívá ve fúzi (sloučení) již existujících akciových společností, které působí pod právními normami různých států EU.

3

Dalším způsobem je založení holdingové společnosti (a to z akciové společnosti a společnosti s ručením omezeným). Tyto dvě společnosti musí ještě splňovat další podmínky – musí se opět řídit právními normami různých států EU nebo mít alespoň dva roky dceřinou společnost. Díky opravdu náročným podmínkám tohoto způsobu nebývá využíváno.

4

Třetím způsobem je založení dceřiné společnosti a to úpisem akcií společnostmi, které opět splňují předchozí podmínky doplněné o postačující možnost vlastnictví pobočky, která je také umístěna v jiném státě. Ani tento způsob nebývá mnoho využíván.

5

Předposlední způsob využívá přeměnu (transformaci) akciové společnosti některého z členských států, který již alespoň dva roky vlastní dceřinou společnost řídící se právním řádem některého jiného členského státu. Výsledná společnost musí mít sídlo ve stejném státě jako původní rodičovská společnost.

6

Poslední možností je založení dceřiné společnosti již existující evropské akciové společnosti. Pokud je splněna některá ze zakládacích předpokladů, je možné přejít k plnění následujících podmínek. Zajištění základního kapitálu ve výši 120 tis. Euro, což představuje asi 3 miliony korun. Pokud bychom se zaměřili na první způsob založení, tak před samotným sloučením společností je třeba připravit obsáhlou a detailní dokumentaci celého procesu i následného fungování sloučené společnosti. I když je tento způsob využíván, stále je velmi náročný.

7

Pro náročnost předchozích možností je prakticky jediným využívaným způsobem získání SE koupě již předpřipravené společnosti. Ready Made Evropská společnost je předem založena, má čistou obchodní i ekonomickou historii a hlavně má splacen základní kapitál. Stačí tedy zakoupit tuto již hotovou společnost, během několika desítek hodin, maximálně dnů zajistit vše potřebné pro převod společnosti na nového vlastníka, převod uskutečnit a od této chvíle je možné již fungovat na evropské úrovni. Je vhodné předem projít seznam služeb, které jsou v ceně celé společnosti, abyste měli zajištěnu opravdovou komplexitu celého řešení.

Vzorový seznam služeb a další informace najdete na www.zalozeni-spolecnosti-online.cz. Na těchto stránkách je také možné si společnost ready made zakoupit. Kromě Evropské společnosti jsou zde nabízeny i klasické právní formy podnikání a.s. a s.r.o.
Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat daňového poradce | rady
Jak vybrat daňového poradce | rady
Jak vybrat daňového poradce | rady. Daně patří mezi choulostivá témata a to především pro podnikatele. Pro nezkušené lidí je podání správně vyplněného…
Jak vystavit zálohovou fakturu | rady
Jak vystavit zálohovou fakturu | rady
Jak vystavit zálohovou fakturu | rady. Téměř každý se již někdy ve svém životě setkal s fakturou. Ale jaký je rozdíl mezi standardní fakturou a faktur…
Jak vybrat podnikatelský úvěr
Jak vybrat podnikatelský úvěr
Vzít si podnikatelský úvěr není pro začínající i zavedené společnosti nic neobvyklého. Právě naopak. Finanční prostředky banky umožní nastartovat podn…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.