Přejít k hlavnímu obsahu

Jak získat místo na kolejích | rady

Jak získat místo na kolejích | rady

Jak získat místo na kolejích | rady. Když se dostanete na vysokou školu, je to skvělý pocit. Prvotní euforii ale brzy vystřídají starosti a vyřizování věcí "okolo". Pokud budete studovat v jiném městě a nechcete dojíždět, musíte si zajistit ubytování. Zvláště prváci, kteří nové město a budoucí spolužáky zatím neznají, volí koleje.

1

Přijetí na VŠ

Abyste získali místo na kolejích, musíte být přijati ke studiu na vysoké škole. Na kolejích se sice zpravidla může ubytovat i ten, kdo není studentem, ale za jednu noc zaplatí třeba třikrát více než řádný student.

2

Jestli jste využili den otevřených dveří své vybrané školy, učitelé vám určitě tvrdili, že kapacita kolejí je obrovská, že prváky ubytují vždy atd. Na většinu prváků se v září skutečně dostane, ale na druhou stranu budou i takoví, kteří budou odmítnuti.

3

O koleje požádejte včas

Když vám dojde dopis o přijetí na vysokou školu, vždy je v něm zmínka i o kolejích. Někdy je v dopise přímo přihláška, jindy jen odkaz na internetové stránky, prostřednictvím kterých máte přihlášku vyplnit. Vždy pozorně čtěte dobu, do kdy je nutné o koleje požádat. Nezapomeňte ani na přílohy (např. vaše fotografie, kopie občanky, složenka o zaplacení požadované částky atd.) Zmeškat datum nebo neodeslat potřebné podklady povede nejspíš k tomu, že o koleje přijdete.

4

Když chcete pokoj s kamarádkou ze střední

Chcete konkrétní pokoj nebo alespoň pokoj s konkrétním spolubydlícím? To bývá při první žádosti problém. Většina přihlášek totiž nedovoluje zvolit si spolubydlícího nebo pokoj ve třetím patře pro dva s balkónem. Nic ale není ztraceno. Uvidíte, kde budete ubytováni, a v průběhu měsíce října či listopadu (to už bývají nějaká místa prázdná) se domluvte přímo na kolejích. V dalších ročnících vám zůstává váš "starý" pokoj nebo si můžete vybrat jiný.

5

Co dělat, když místo nedostanete

Jestli jste byli odmítnuti (například bydlíte moc blízko školy- problém bývá tak do 30, 50 km), nepropadejte panice. Pokud se můžete odvolat, udělejte to. V opačném případě se se začátkem školy choďte pravidelně informovat přímo na koleje. Klidně každý den. Vždycky se totiž stane, že někdo na koleje nenastoupí. Jeho postel pak může být vaše. Do té doby se ubytujte například v nějakém penzionu nebo na ubytovně. Sice vás to v závěru vyjde dráž než koleje, ale pokud budete vybírat pečlivě (například penzion na okraji města nebo dokonce v sousední vesnici), finančně vás to nezruinuje.

6

Náklady

Kolik peněž asi budete potřebovat? Krom samotného ubytování (zhruba mezi 1500 - 3000 Kč/měsíc) počítejte s kaucí, která se skládá v den, kdy dostanete klíče od pokoje (její výše je různá, asi od 500 -3000 Kč).Pokud na pokoji nic nerozbijte, na konci roku dostanete kauci zpět. Když tedy v září nastoupíte, musíte uhradit ubytování (zpravidla za září a dopředu za říjen) plus kauci, takže s tím počítejte a mějte u sebe dostatek peněz. Připlatit si můžete například za televizi na pokoji, nebo když ztratíte klíče nebo chcete vyměnit pokoj.

Tipy

Nebojte se být aktivní. Pokud se vám z kolejí nikdo neozývá, najděte si na internetu číslo telefonu a nebojte se zeptat sami. Je možné, že vaši žádost o koleje někam založili nebo jim vůbec nedošla.

Autor: Zuzana B.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak napsat esej | rady
Jak napsat esej | rady
Jak napsat esej | rady. Původní forma eseje vznikla podle francouzského literáta Michela de Montaigne, který své dílo pojmenoval Essais, což i tomuto…
Jak postupovat při celulitidě | rady
Jak postupovat při celulitidě | rady
Jak postupovat při celulitidě | rady. Žádné ženě asi není třeba vysvětlovat, co to celulitida nebo chcete-li „pomerančová kůže“ je, protože tento este…
Jak vybírat dárky k Vánocům | tipy
Jak vybírat dárky k Vánocům | tipy
Jak vybírat dárky k Vánocům | tipy. Trápíte se každý rok, co svým blízkým na Vánoce koupit? Pokud jste jedni z těch, kteří dárky kupují každý rok 23.1…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.