Přejít k hlavnímu obsahu

Jak získávat zkušenosti a známosti v zahraničí

17. Červen 2019

V dnešní době je velmi mnoho možností, jak získat zkušenost – ať už studentskou, pracovní nebo cestovatelskou – v zahraničí. Pokusíme se shrnout, jaké typy zkušeností můžete v zahraničí získat, a o co vás tento pobyt obohatí.

1

Erasmus – studentský pobyt

Asi nejznámější formou zahraničního pobytu je Erasmus. Je určený pro studenty s tím, že si na partnerské univerzitě v zahraničí zapíšou předměty, které, až splní, jim budou uznány na univerzitě v České republice. Je to tříměsíční (jednosemestrální) nebo roční (dvousemestrální) pobyt, při kterém poznáte jinou kulturu a naučíte se cizí jazyk. Poslední dobou má ale Erasmus velmi špatnou pověst, protože většina studentů si jede do zahraničí za stipendium od české univerzity spíše užívat, žít nočním životem a cestovat než studovat.

2

Erasmus – studentská stáž

Méně známá forma studentského pobytu v zahraničí. Student si přes univerzitu nebo sám sežene zaměstnavatele v zahraničí, u kterého bude 3 měsíce až jeden rok pracovat. Práci si student vybírá v oboru, který studuje. Výhodou stáže je nejen to, že jste více ve styku s místní kulturou a poznáte pracovní podmínky v cizí zemi, ale i stipendium je vyšší než u studentského pobytu Erasmus. Navíc vám zaměstnavatel může zaplatit i symbolickou odměnu. Bližší informace o obou podobách Erasmu získáte na zahraničním oddělení vaší univerzity.

3

Aiesec

Tato forma pracovní zkušenosti v zahraničí je vhodná i pro pracující nebo pro absolventy. Práci si můžete vybrat takovou, která vás zajímá nebo kterou byste se chtěli naučit. Odměna za práci není buď žádná anebo minimální. Aiesecu zaplatíte určitou vstupní částku, za kterou vám práci seženou a na místě, které si v zahraničí vyberete, se o vás postarají. Práce se týká hlavně oblasti ekonomie - projektový management, marketing, finance, PR, prodej atd. 

4

Workcamp

Tento pobyt v zahraničí, kde jako dobrovolníci poskytnete svou pracovní sílu, zatímco vám bude poskytnuta odměna ve formě ubytování a stravy, můžete brát zároveň jako pracovní zkušenost i jako formu cestování. Vyberete si z mnoha druhů prací po celém světě, stejně jako si můžete vybrat od třítýdenních pobytů až po roční dobrovolnické pobyty. Nedostáváte peněžní odměnu, pracujete 5 až 6 hodin denně a volný čas trávíte cestováním nebo poznáváním místní kultury.

5

EDS

Evropská dobrovolnická služba je program Evropské unie, který dovoluje nejen pracovat v zahraničí až jeden rok, získat zkušenosti, naučit se jazyk a poznat kulturu, ale dokonce je dobrovolníkovi v rámci tohoto programu hrazeno ubytování, cesta do projektu a zpět, pojištění, stravné a kapesné, částka se liší podle jednotlivých zemí. 

6

práce v zahraničí

Stále je ještě oblíbená možnost vyjet do zahraničí pracovat za účelem vydělat si nějaké peníze. K této možnosti je ale velmi důležité mít známé, kteří vám dohodí nějakou konkrétné práci v zahraničí. Práce se obecně shání v zahraničí těžko, pokud nemáte známé. Pracovní agentury mohou pomoci s hledáním práce, ale také jim za jejich pomoc draze zaplatíte. Více na http://portal.mpsv.cz/eures/prace_v_eu/inzeraty

Existují desítky dalších možností, jak vyjet do zahraničí. Pokud se o toto téma opravdu zajímáte, rozhodně se podívejte na www.eurodesk.cz, kde najdete jejich výčet s odkazy, kde se dozvědět víc.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak převážet oblečení bezpečně?
Někdo si cestování užívá, jiný by ho nejradši celé prospal a vzbudil se až v cílové destinaci. Jestliže nevlastníte soukromý tryskáč, vlak nebo dodávk…
Jak se vyznat na letišti
Pro někoho je pohyb na letišti naprostá rutina, protože je zvyklý létat často. Ten, kdo zatím letadlem neletěl, často neví, co ho vlastně čeká. V…
Jak prožít dovolenou bez starostí
Na dovolené v zahraničí se toho může tolik přihodit. A to nemyslíme jen ty krásné zážitky. Zraníte se, začnete mít neuvěřitelné bolesti břicha, odcizí…
Jak si užít Vánoce u moře | tipy
Jak si užít Vánoce u moře | tipy. Na položenou otázku je jednoduchá odpověď: "Dobře!" Jen rozhodnutí nebýt s rodinou na Vánoce doma je těžké. Většinou…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.