Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zklidnit tělo i mysl | základem je správné dýchání

Jak zklidnit tělo i mysl | základem je správné dýchání

Jak zklidnit tělo i mysl | základem je správné dýchání. Věřte tomu nebo ne, ale navodit subjektivní duševní klid, zklidnit své tělo i mysl spočívá ve správném dýchání a dechovém cvičení. Pravidelnost intervalů dýchání, hlubokých nádechů a dlouhých výdechů změní chemii ve vašem mozku, zpomalí srdeční tep a ztiší vaši mysl. Pomáhá znovu usnout při nevítaném nočním probuzení a marném zahánění nočních děsů, které brání spánku. Funguje i pro rychlé zklidnění ve dne před zkouškou nebo jiným náročným výkonem. Jak tedy vypnout stres, nervozitu a úzkost?

1

Dýchací trik: 4 - 7 - 8 Dýchací styl "čtyři, sedm, osm" je velmi jednoduchý a provádí se takto: Nadechnete se nosem na 4 vteřiny, zadržíte dech na 7 vteřin a pomalu ústy vydechnete na 8 vteřin. Když se dlouze, pomalu a důkladně nadechnete (napočítáte do čtyř), přijmete více kyslíku. Jeho zadržením (po sedm vteřin) umožníte tělu vstřebat ho ve větším množství. Klidný osmivteřinový výdech pomůže z plic a z celého těla odstranit oxid uhličitý.

2

Nejhorší je povrchní a mělké dýchání

Stres nikomu neprospívá. Permanentní stres vyplavuje do žil stresový hormon adrenalin. Stresovaný člověk nevědomě a bezděčně zadržuje dech a důsledkem toho má nedostatek kyslíku, což nepříznivě působí na všechny fyziologické funkce. Dýchání je tak rychlé a mělké. Pokud dech zpomalíte, nutí vás to k hlubšímu nadechování a tomuto tempu se přizpůsobí i rychlost úderů srdce. Pozitivní je také to, že koncentrace na vlastní dech pomůže mozku odklonit myšlenky od jiných témat, které vás rozptylují a negativně ladí. Monotónnost dechového cvičení také přispívá k navození klidu a případného spánku.

3

Rada do postele

A na závěr ještě jedna rada na dobrý spánek a klidné usínání. Určitě jich znáte spoustu a máte pocit, že žádná není dostatečně účinná. Dejte si bezprostředně před spánkem studenou sprchu. Až ulehnete do teplé postele, spánek na sebe nenechá dlouho čekat. Často doporučovaná teplá koupel může působit zcela opačně. Teplá voda rozproudí v těle krev, zrychlí činnost srdce a očekávané zklidnění nenastane.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na bezšamponovou metodu – No poo
Jak na bezšamponovou metodu – No poo
Metoda mytí vlasů bez šamponu začíná být populární, i když pro mnohé určitě překvapující. Anglický název této metody "no poo" je zratkou výrazu n…
Jak správně používat ústní vodu
Jak správně používat ústní vodu
Ústní voda přispívá k prevenci před zubními kazy, usazování plaku, udržuje zdravé dásně a osvěžuje dech. Mezi spotřebiteli jsou však o používání ústní…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.