Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zpestřit vánoční pečení makovými čtverečky s marmeládou | recept

Jak zpestřit vánoční pečení makovými čtverečky s marmeládou | recept

Zapojení máku do vánočního pečení se jednoznačně vyplatí. S intenzivním mákem vykouzlíte v chuti, vzhledu i vůni dokonale výrazné cukroví, které nepotřebuje žádné krémy, stačí jen trocha marmelády. Tou se makové čtverečky jednoduše slepí a citronovou polevou ozdobí.  

Co je potřeba

Z uvedeného množství upečete přibližně 60 marmeládou slepených makových čtverečků

Na výrazné makové těsto:

  • 150 g polohrubé mouky
  • 170 g másla
  • 125 g moučkového cukru
  • 125 g mletého máku

Na intenzivní citronovou polevu:

  • 100 g moučkového cukru
  • 3 lžíce citronové šťávy

Navíc:

  • výrazná marmeláda kyselejšího rázu (nejlépe rybízová, ale v receptu je například použitá rakytníková, také příjemně nakyslá)
1

Na výrazné makové těsto stačí v míse jednoduše propracovat mouku, máslo, cukr a nezbytný, chuťově intenzivní mletý mák. Propracováním uvedených surovin získáte kompaktní, nelepivé a měkké těsto.

vypracování výrazného makového těsta
2

Mezi dvěma archy pečicího papíru či mezi potravinářkou folií pak makové těsto vyválejte na 2–3 mm silný plát a vykrajujte tvořítkem menší čtverečky. Jednotlivé čtverečky podebírejte nožem a skládejte vedle sebe na plech vyložený pečicím papírem.

Vykrojené makové čtverečky však na plech neskládejte těsně vedle sebe, během pečení lehce nabydou.

Makové čtverečky pak pečte v předehřáté troubě na 190 °C (horkovzdušná trouba 170 °C) 8–10 minut, a to do lehkého opečení okrajů. Po upečení nechejte intenzivně voňavé makové čtverečky na plechu zchladnout a dojít.

vyválení makového těsta a vykrajování čtverečků
přesunutí makových čtverečků na plech
3

Makové čtverečky následně potírejte a slepujte výraznou marmeládou.

slepení upečených makových čtverečků výraznou marmeládou
4

Na dokončení marmeládou slepených makových čtverečků pak už jen zbývá výrazná citronová poleva, na kterou jednoduše v misce promíchejte moučkový cukr s citronovou šťávou.

připravení citronové polevy
5

Citronovou polevou naplňte zdobičku či cukrářský sáček s úzkým otvorem a doprostřed každého makového čtverečku neneste kapičku.

Takto ozdobené a veskrze intenzivní makové čtverečky nechejte v pokojové teplotě, dokud citronová poleva nezatuhne a nevytvoří se na ní lehká skořepinka. Poté čtverečky uskladněte do vzduchotěsné nádoby a před prvním ochutnáním nechejte alespoň den či dva uležet.

závěrečné ozdobení makových čtverečků citronovou polevou

Tipy

  • Intenzitu umocní a makové čtverečky významně vyladí i výrazná švestková povidla použitá namísto pikantní marmelády. Intenzivní mák je se švestkovými povidly dokonalým spojením, zvláště pak, pokud povidla rozmícháte a provoníte aromatickým rumem.
Autor: Markéta
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.