Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zrychlit Windows XP

19. Březen 2021

Každý z nás to určitě zná - vesele si instalujete různé programy, utily, hry a už za pár měsíců se vám Windows zpomalí natolik, že po každém spuštění si stačíte dát ranní kávu, vyčistit si zuby a vysprchovat. Někteří to sice řeší sprostými nadávkami na adresu Billa Gatese, ale my si ukážeme jiný mnohem účinější způsob řešení.
Na webu můžete nalézt mnoho utilitek, které vám podle slov autorů udělají s Windows rychle šlapající mašinku, ale mi se spokojíme pouze a jenom s nástroji, které nemusíme nikde složitě stahovat a i bez nich dosáhnout velmi kvalitních výsledků.

Co je potřeba

Počítač s příslušenstvím, 1ks
Windows - nejlépe originální, 1ks
Chladnou hlavu, 1ks a více

1

Ze všeho nejdříve budeme muset odinstalovat staré, nepotřebné aplikace. Klikněte tedy na menu START → Ovládací panely → Přidat nebo odebrat programy. Měl by se vám objevit seznam všech programů, které máte u sebe nainstalovány. Většina uživatelů má své windows přímo zaspamované zbytečnosti. V tuto chvíli bude muset zapracovat vaše vůle. Všechno nepotřebné odinstalujte! Hotovo? Dobrá. jdeme dál.

2

Trápí vás dlouhá startovací doba windows? Pak se vám určitě při startu spouští příliš mnoho zbytečných programů. Opět klikněte na tlačítko START → všechny programy → Po spuštění . V této složce naleznete některé potenciálně zpomalující programy. Na nic neváhejte a programy, které nepoužíváte ze složky je vymažte. Nebojte, program samotný se nesmaže, pouze se nebude pořád sám spouštět. Bohužel to nefunguje u všech. U těch kterých to nefunguje půjde (mělo by) se dát automatické spouštění vypnout v nastavení.

3

Další věcí, kterou budeme muset udělat je promazání harddisku. Jistě se vám na něm pohybuje spousta zatoulaných souborů, které jen čekají až je někdo smaže. Začneme klasicky START → všechny programy → příslušenství → systémové nástroje → vyčištění disku. Program vám automaticky tyto nepotřebné soubory smaže. Nyní je před námi poslední etapa naší cesty za zrychlením windows.

4

Vejděte do systémových nástrojů z minulého kroku a zadejte volbu Defragmentace disku. Nebojte se, že by vám tento nástroj rozfragmentoval harddisku na malé kousky, on ve své podstatě dělá přesný opak. Vyberte požadovaný svazek a klikněte na Defragmentovat. Teď si můžete dát na chvíli šlofíka, protože to trvá celkem dlouho. Až se vzbudíte budete mít windows jako nové a už nebudete muset hanit jméno Billa Gatese nikdy více (což není tak přesné, protože za pár měsíců vám to opět začne spolehlivě drhnout...) Pokud se vám windows stále zdá pomalé, vyzkoušejte nějaké fígle níže uvedené.

Zkuste si místo obrázku na ploše dát jenom barvu, černá není špatná.////
Pěkný vizuální styl windows je sice pěkný, ale někteří uživatelé by radši výkon. Klikněte pravým tlačítkem na tento počítač → systém → upřesnit → nastavení vzhledu → optimalizovat pro výkon..////
K pročištění registrů se výborně hodí prográmek RegCleaner, což vede k dalšímu zvýšení výkonu..////
Poslední, radikální řešení je přeinstalovat windows, ale to nikomu nedoporučuji..////
Snažte se dalšímu zpomalování předcházet a neistalujte si každou blbinu.

Autor: maoric
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na čištění registrů | rady
Jak na čištění registrů | rady. Možná jste si již někdy všimli, že Vám na disku „mizí“ prázdné místo a něco neznámého Vám „krade“ prostor pro další fo…
Jak bezpečně smažit a péct
Vybrat si v nabídce olejů ten vhodný pro smažení a pečení není úplně jednoduché. Důležitým faktorem je stabilita oleje při vysokých teplotách a jeho k…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.