Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zútulnit domov za pár korun?

17. Srpen 2022
Jak zútulnit domov za pár korun?

Chcete doma něco změnit, ale nevíte přesně co? Rádi byste oživili domácnost a možná ji dodali trochu více útulnosti, ale na velké změny nemáte finance? Máme pro vás dobrou zprávu. Změny, které váš domov promění v útulné útočiště, nemusí být vůbec drahé. Jak na ně?

1

Detaily dovedou učiněné zázraky

Největší kouzlo je v detailech. Pro zútulnění a oživení domácnosti nemusíte hned do obchodu s nábytkem. Stačí udělat pár změn, které vaši domácnost promění v útulný domov.

Nejlepší je začít u věcí, které už máte. Projděte si svůj domov a zjistěte, které věci vám opravdu dělají radost a které naopak jen překáží a lapají prach. Nemusíte jít cestou úplného minimalismu, ale pokud žijete v domácnosti, která je přeplněná věcmi, můžete se cítit stísněně.

Stejně jako odstranění věcí, které máte na poličkách už dlouho jen ze zvyku, může pomoci pár takovýchto věcí upravit, přesunout nebo jim vdechnout nový život například kreativní úpravou.

Pokud už máte tento krok za sebou, je naopak na čase zhodnotit, co vám doma chybí.

K útulnější domácnosti mohou posloužit například příjemné „chlupaté“ deky nebo dekorační polštářky a či kožešiny na podlahu.

I „obyčejný“ plakát, na který vás těší koukat, může doma udělat velkou změnu.

2

Vyzkoušejte účinky aromaterapie

Maličkou, ale současně obrovskou změnou může být vůně domova. Aromaterapie se často využívá v obchodech pro nalákání zákazníků, ale můžete ji využít i pro klidnější spánek či naopak vyšší produktivitu.

Vůně můžete zvolit v různých formách, od svíček, po difuzéry či v podobě éterických olejů, které můžete použít společně s difuzérem či v aromalampě.

Důležité je to s vůní nepřehnat, v takovém případě může vést k bolestem hlavy či jiným nepříjemným pocitům. Dvojnásobě to platí, pokud domácnost sdílíte s malými dětmi či domácími mazlíčky.

3

Nebojte se barevných kombinací

Barevné kombinace dovedou být zrádné a lidé se proto většinou přiklání spíše k jednotnému stylu. Pokud k nim patříte, nebojte se jednotvárnost rozbít malým detailem, který může dodat celé místnosti nový ráz.

Může jít třeba o barevné nebo naopak tmavé povlaky na dekorační polštáře nebo vhodně zvolená deka na gauč. Na co byste však měli myslet je, že čím větší povrch, tím světlejší a decentnější barvu je vhodné volit.

U polštářků si můžete dovolit experimentovat klidně s černou nebo naopak křiklavě barevou. U větší deky doporučujeme sáhnout spíše po světlejším materiálu. Tmavá může totiž místnost opticky zmenšovat.

Jak vidíte, proměna domova nemusí být vůbec drahá ani náročná. Stačí se odhodlat a pustit se do toho!

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

6 tipů, jak se zbavit rzi v domácnosti
6 tipů, jak se zbavit rzi v domácnosti
Trápí vás rezavé nářadí, nádobí či keramika? Je spoustu způsobů, jak odstranit rez a vrátit předmětům jejich původní vzhled a funkčnost. Těchto š…
Jak vybrat vhodný kuchyňský dřez
Jak vybrat vhodný kuchyňský dřez
Na trhu je spousta typů kuchyňských dřezů od nerezových přes granitové až po ty z tectonitu. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jak vybrat ten správný? Por…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.