Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zvyknout kotě v novém domově?

18. Únor 2024
kotě v novém domově

Blíží se jaro a mnohé rodiny s dětmi už mají předjednáno u známých nebo rodiny, že jakmile budou mít k dispozici kotě, mají jim dát vědět a oni se o něj rádi postarají. Než si ale koťátko domů skutečně přivezete, je potřeba zamyslet se nad několika skutečnostmi. Nebude doma stále samo? Bude venku nebo uvnitř? Máte zahradu, nebo „jen“ byt. Od toho všeho by se totiž definitivní rozhodnutí o pořízení si koťátka, mělo „odpíchnout“.

Kotě zvykněte nejdříve v interiéru

Pokud máte byt, budete kotě zvykat jen doma. Ti, kteří mají zahradu, by měli nejdříve zvyknout koťátko také doma, na vás, coby rodinu. Je dobré vyhradit mu jednu místnost, aby si na ni přivyklo. Jestliže máte malé děti, které rády divočí, neměly by koťátko lekat a nekontrolovaně si s ním dělat, co chtějí. Vždy buďte s nimi a kontrolujte, co dělají. Kotě nesmí plašit, je jako malé velmi plaché a bylo by to pro něj doslova utrpením.

Jakmile si koťátko zvykne v místnosti a na vás, můžete mu rozšířit teritorium a nechat ho vstoupit i dál. V první místnosti zůstává vždy WC a misky na krmivo a vodu. Tam bude stále jeho pomyslná základna.

Chystáme se s kotětem ven

Klidně po 2 týdnech až měsíci můžete kotě vyvést na zahradu. Nejdříve však zkontrolujte díry pod plotem, bránou a brankou, aby neuteklo. Malé kotě plot zatím nepřeleze (pletivový), pokud u něj přímo nestojí strom. Pro ty, kteří se o koťátko bojí, jsou k dispozici ve zverimexu i kšíry na kočku. Ty můžete použít i v případě, že s kočkou jdete k veterináři, nebo chcete na procházku z bytu ven. Kotě nechte očichávat věci, zřejmě bude zabíhat pod keříky, ke stromkům, pod zahradní nábytek… Buďte mu nablízku a nechte ho dělat si, co chce.

Kotě vše učte jen s domluvou. Stačí zvýšení hlasu a ono se naučí, co smí, a co ne. Nenechte ho lézt na stůl, nebo vás škrábat, kousat, dejte mu hned najevo, že to nesmí. Bylo by zmatené, kdyby nejdříve mohlo, a až časem byste si rozmysleli, že se vám daná činnost už nelíbí.

Kočka s vámi může být i 15 let. Počítejte s tím. Myslete na to, že kvůli dovolené budete muset úkolovat rodinu či sousedy, že je potřeba ji nebo jej vykastrovat, pokud nechcete koťata, že je nutná kvalitní veterinární péče a krmivo. Každopádně je kočka v domě i bytě příjemné obohacení.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně krmit kotě
Jak správně krmit kotě
Malý mňoukající uzlíček u misky s kravským mlékem. Také si tento obrázek vybavujete ze stránek dětských knih? Tak na něj hodně rychle zapomeňte. Výživ…
Jak a kde pořídit kočičku
Jak a kde pořídit kočičku
Rádi byste si pořídili do bytu či domu kočičku? Jste-li seznámeni s Vašimi budoucími právy a povinnostmi vůči malému klubíčku, račte si vybrat. Možnos…
Jak zvládnout problémovou kočku
Jak zvládnout problémovou kočku
Kočky jsou šelmy, které jsou sice zvyklé žít ve společenstvích, ale ne ve smečkách tak jako psi. Je pro ně proto velmi těžké přizpůsobovat svoje chová…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.