jaktak.cz

Jak upéct slaný mrkvový koláč | recept

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Slaný mrkvový koláč | recept. Mrkev je jistě neodmyslitelnou součástí našich oblíbených jídel. Při pečení se však uplatňuje o něco méně a to je škoda. Pečením totiž získá velice jemnou a sladkou chuť, takže je vhodná i do sladkých moučníků. V tomto receptu, který vám předkládám, sice budeme připravovat koláč, ale tentokrát slaný. Je vhodný jako netradiční občerstvení pro návštěvy, při grilování, ale také jako lehká večeře či studený oběd na výlet. Pusťme se tedy společně do pečení slaného mrkvového koláče.

Co je potřeba

Na těsto budeme potřebovat:

250 g hladké mouky
125 g másla
půl lžičky soli
1 vejce
2 lžíce studené vody

Na náplň si připravte:

200 g nastrouhaného sýra (ideální je gouda)
100 g zakysané smetany
4 středně velké mrkve
1 cibule
2 vejce
muškátový oříšek, sůl a pepř na dochucení

Krok 1

Nejprve si s časovým předstihem vyndáme máslo z ledničky, rozkrájíme ho na kousky a necháme ho chvíli povolit. Na pracovní desku rozprostřeme vál a prosejeme na něj mouku se špetkou soli, společně s rozměklým máslem zpracujeme prsty v drobenku. Poté přidáme vejce a po dílech vodu. Vzniklé hladké těsto zabalíme do fólie a necháme asi 1 hodinu odležet v lednici.

Krok 2

Troubu si předehřejeme na 190 °C. Mezitím si připravíme náplň. Mrkev nastrouháme na jemno, goudu nahrubo a cibuli nakrájíme nadrobno. Vše smícháme se smetanou a rozšlehanými vejci, poté dochutíme solí, pepřem a špetkou muškátového oříšku.

Krok 3

Odležené těsto rozválíme do kulata. Formu na koláč o průměru 30 cm pokryjeme i po krajích papírem na pečení. Připravené těsto vložíme opatrně do formy, přizvedneme jej při krajích a lehce přimáčkneme. Celou hmotu rozetřeme na připravené těsto a povrch uhladíme.

Krok 4

Koláč vložíme do vyhřáté trouby a pečeme při 190 °C přibližně 35 minut. Směs by měla být tuhá a sýr by se měl rozpustit tak, aby se dokonale spojil s mrkví a zbylými surovinami. Koláč podáváme nakrájený na řezy, může být ještě vlahý, ale výborný je i studený. Přeji vám dobrou chuť.

Pokud koláč nepřipravujeme pro vegetariány, tak můžeme přidat i několik na proužky nakrájených plátků slaniny nebo pikantního salámu.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-upect-slany-mrkvovy-kolac-recept.html