Přejít k hlavnímu obsahu

5 tipů, jak pečovat o osobu s inkontinencí

01. Září 2022
5 tipů, jak pečovat o osobu s inkontinencí

Nechtěný únik moči je zdravotní obtíž, která postihuje více než 36 % populace starší patnácti let. Stíhá ženy i muže, a nevyhýbá se ani mladším ročníkům. Jestliže máte ve svém okolí osobu, která trpí touto komplikací, rozhodně se vám bude hodit těchto pět tipů, jak k péči správně přistupovat.

1

Vlídná komunikace

Vědět, jak komunikovat je základ k tomu, aby vaše péče o druhé byla co nejpříjemnější pro obě strany. Nejednejte s pacientem jako s méněcenným. Vysvětlete mu, jak přesně jeho zdravotní obtíž funguje a jak bude probíhat vaše poskytnutá péče. Ošetřovaný se tak zbaví zbytečného pocitu studu.

2

Tolerujte pacientovy návyky

Snažte se pacientovi vyjít vstříc a dodržujte harmonogram, který měl ještě jako zdravý. Dbejte, aby se necítil osamělý nebo vyčleněný ze společnosti. Předčítejte mu noviny nebo knihu, sledujte s ním televizi nebo praktikujte i další činnosti, na které je pacient zvyklý.

3

Poskytněte pocit bezpečí

Přesvědčte ošetřovaného, že vám může sdělit jakýkoliv problém a vy ho zvládnete vyřešit. Jakmile nastane komplikace, se kterou si sami neporadíte, nedávejte najevo paniku. Sestavte si seznam telefonních čísel na odborníky (urolog, fyzioterapeut, psycholog apod.), na které se v případě potřeby můžete obrátit.

4

Nevyčítejte, nenadávejte

Je samozřejmé, že i na vás toho někdy může být moc. Ničemu ale nepomůžete, když budete před pacientem nadávat, nebo mu dokonce něco vyčítat. Takové situace by mohly natropit škody, které byste ještě dlouho napravovali. Pokud se cítíte unavení nebo vyčerpaní, zajistěte si za sebe náhradu, která vás v takových případech bude pravidelně zastupovat.

5

Používejte správné inkontinenční pomůcky

Pro pacienta s nekontrolovatelným únikem moči je velmi důležitý duševní, ale i fyzický komfort. Ten zajistíte použitím správných inkontinenčních pomůcek. Například pro trvale ležícího ošetřovaného je vhodné použít inkontinenční podložky, které pod něj rozprostřete na postel. Při mírnějších obtížích můžete použít inkontinenční kalhotky nebo vložky. Nezapomeňte pacienta pravidelně koupat a mazat krémem proti opruzeninám, aby nedošlo k poškození pokožky.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybírat léčivé byliny v létě
Jak vybírat léčivé byliny v létě
V červenci a srpnu je možno sbírat mnoho léčivých bylin, jejichž blahodárné účinky nám napomáhají při mnoha zdravotních nepříjemnostech. Bylinky nám m…
Jak využít arganový olej | rady a tipy
Jak využít arganový olej | rady a tipy
Jak využít arganový olej | rady a tipy. Arganový olej je velmi luxusní a vzácný rostlinný olej používaný v gastronomii i v kosmetice. Lisuje se z plod…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.