Přejít k hlavnímu obsahu

Jak bojovat s bolestmi uší přírodní cestou | rady a tipy

Jak bojovat s bolestmi uší přírodní cestou | rady a tipy

Jak bojovat s bolestmi uší přírodní cestou | rady a tipy. S nepříjemnou bolestí, hučením či pískáním v uších se čas od času bohužel setká téměř každý. V následujícím článku Vám poradíme, jak si v případě nepříliš závažných potíží či jako první pomoc od bolesti uší ulevit přírodní cestou.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Bolest uší má mnoho příčin. Mezi nejčastější patří zánět středního ucha, poranění ucha, nachlazení, záněty zubů či dásní a další. Než se vypravíte k lékaři, můžete vyzkoušet naše rady z přírodní lékárny. Pokud Vás však trápí silnější nebo dlouhodobější bolest, bolest doprovází zvýšená teplota či horečka, určitě lékaře vyhledejte hned.

2

A jak léčit bolest uší pomocí bylinek?

Ze směsi z 1 dílu popence obecného, 1 dílu šalvěje lékařské a 1 dílu řebříčku obecného si můžete vyrobit obklad proti bolestem ucha z prochladnutí. Jednu polévkovou lžíci bylinkové směsi přelijte 250 ml vroucí vody, nechte 10 minut vylouhovat a poté přeceďte. Do připraveného teplého nálevu namočte ručník a přiložte si jej na bolavé ucho.

3

Obklad proti zánětu středního ucha připravíte tak, že hrst bylinné směsi tvořené 1 dílem máty peprné, 1 dílem mateřídoušky obecné a 2 díly natě komonice lékařské, spaříte na utěrce či ručníku vroucí vodou a teplý obklad pak přiložíte na bolavé ucho.

4

Mezi další vhodné bylinky patří třeba kokoška pastuší tobolka, která Vás zbaví nepříjemného hučení v uších. Do každého ucha nakapejte asi 5 kapek šťávy z kokošky patuší tobolky. Kokošku můžete použít také v případě bolestí uší při nachlazení.

Proti bolestem uší můžete zkusit také heřmánek pravý, jenž pomáhá při zánětu uší. Silným nálevem si čistěte uši pomocí vatového tamponu.

5

S bolestí ucha můžete bojovat také formou aromaterapie. Vyzkoušejte inhalaci éterického oleje eukalyptus, který je velmi vhodný v oblasti ORL. Dalším účinným éterickým olejem je pak heřmánek římský, jenž bojuje proti nejrůznějším zánětům. Stačí 3 – 5 kapek éterického oleje nakapat do vody v aromalampě.

6

V případě pískání, šumění či zvonění v uších nebo nedoslýchavosti stravu obohaťte zejména o potraviny obsahující zinek (ryby, mořské plody, semínka atd.), hořčík (banány, ořechy, špenát, pohanka apod.) a vitamíny skupiny B (zelenina, sýry, pivovarské kvasnice a další). Výborný je také česnek či česnekový koncentrát.

Vnitřně můžete užívat tinkturu z jinanu dvoulaločného, která Vám pomůže v případě šumění či pískání v uších a zhoršujícího se sluchu.

Varování

  • Pokud bolest nemizí nebo se stupňuje, vyhledejte okamžitě lékaře. Doporučení uvedená v tomto článku se nabízejí spíše jako první pomoc.
  • Éterický olej eukalyptus nepoužívejte u dětí do 30 měsíců.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak využít kopr vonný pro zdraví | rady
Jak využít kopr vonný pro zdraví | rady
Jak využít kopr vonný pro zdraví | rady. Kopr bývá tradičně používán při zavařování okurek a také do koprové omáčky či kulajdy. Tato bylinka by si vša…
Jak vyrobit a využít pampeliškovou mast
Jak vyrobit a využít pampeliškovou mast
Jak vyrobit a využít pampeliškovou mast | návod. Smetanku lékařskou neboli pampelišku jistě nemusíme představovat. Pampeliška se používá zejména vnitř…
Jak využít macu peruánskou | rady
Jak využít macu peruánskou | rady
Jak využít macu peruánskou | rady. Maca peruánská neboli peruánský „ženšen“ či „viagra“ je rostlina pěstovaná v peruánských Andách, jak již název…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.