Přejít k hlavnímu obsahu

Jak léčit spáleniny od slunce

02. Červenec 2021

Jak na spáleniny od slunce | návod. Nadměrné vystavování se slunečním paprskům není zdravé. To vám potvrdí každý lékař. Všichni o tom víme. I přesto se ale sluníme. Opálená kůže je totiž tak přitažlivá, tak sexy. A někdy, bohužel, zajdeme tak daleko, že se spálíme. Především u moře, kdy to pálí mnohem víc než u nás. A kdo také na dovolené počítá minuty strávené na sluníčku, že? I když by měl.

Nejdříve něco málo z medicinské terminologie. Spálenina sluncem je bolestivé poškození kůže nadměrným působením ultrafialových paprsků. Náchylnější ke spáleninám jsou osoby se světlými vlasy a kůží, která produkuje málo ochranného pigmentu melaninu. V nebezpečí se ale ocitají všichni, kteří touží po rychlém opálení.

Slunečními spáleninami jsou ohroženi především světlovlasí lidé s modrýma očima, jejichž kůže obsahuje jen malé množství ochranného kožního pigmentu melaninu. Avšak při nadměrném vystavení slunečnímu ultra fialovému záření může být ohrožen každý. Nejlepším řešením je prevence, obzvláště u dětí, protože těžké sluneční spáleniny v dětství mohou souviset s pozdějším výskytem maligního melanomu.

Následky spálenin kůže

Za to ale můžeme zaplatit poměrně vysokou cenu. Nadměrné vystavování se slunci může vést až k rakovině kůže. Silné spáleniny, při nichž se tvoří puchýře, zdvojnásobují v pozdějším věku vznik maligního melanomu – nejzávažnější formy rakoviny kůže. U dospělých osob také nadměrné slunění urychluje stárnutí kůže.

Známky a příznaky

Spáleniny kůže se zhruba po dvou až čtyřech hodinách po spálení projevují zčervenáním, bolestí a otokem kůže. Otoky se nejčastěji objevují na těžce spálených dolních končetinách. Reakce dosahuje vrcholu asi 24 hodin po vystavení se slunci. Při menších spáleninách kůže zčervená, u závažnější se tvoří puchýře.

Horečka a zvracení

Někdy se dostavují i příznaky dehydratace a úžehu, tedy zvracení a horečka, po nichž v těch nejzávažnějších případech může následovat celkový kolaps organismu. Bolest a pocit horka přetrvávají asi dva dny. Po třech až osmi dnech se poškozená kůže začne loupat.

Jak si pomoci?

Na čerstvě spálenou pokožku doporučujeme aplikovat panthenol proti spáleninám. Pomáhají i výtažky z aloe vera, bílý jogurt, slupky ze salátové okurky, směs vody a octa a pleťová voda z kořínků šťovíku. Ke zvláčnění spálené kůže se také používají speciální emulze po opalování stejně jako opalovací krémy s vysokým UV faktorem, které ochrání kůži před další expozicí slunečnímu záření. Ke snížení citlivosti kůže se aplikují analgetika.

1

Zvlhčující krémy, antibiotické masti a analgetika

Pokud se kůže olupuje, jemně na ni aplikujte zvlhčující krém. Kůži nikdy neslupujte, dokud se pod ní nevytvoří nová. Na popraskané puchýře je vhodné nanést antibiotickou mast, bolest a horkost zmírníte paracetamolem či ibuprofenem. Zároveň pijte dostatečné množství vody. Doporučit lze i vlažné koupele a sprchy. Při závažnějších a rozsáhlejších spáleninách je nutné navštívit lékaře, který může k potlačení příznaků předepsat krém s kortikoidy.

2

Myslete na prevenci

Spáleninám kůže je samozřejmě lepší předcházet. Zejména lidé se světlejší kůží by se v prvním dni dovolené neměli slunečním paprskům vystavovat déle než 15 minut. A postupně tuto dobu mohou prodlužovat. Jejich kůže si na sluníčko musí zvyknout. Do té doby, než jejich kůže trošku neztmavne, je třeba ji před sluncem chránit, ať již oblečením, nebo krémy s vysokým ochranným faktorem.

Tradičním řeckým lékem na sluneční spáleniny a vyrážku z horka jsou lístky z růžových květů, namočené v octu. Ocet má chladivé účinky a růžové lístky zmírňují bolestivost kůže. * Urtica, Calendula nebo mast Hypercal: na bolestivé spáleniny bez puchýřů; * Urtica, Calendula nebo tinktura Hypercal (1 díl zředěný v 10 dílech vody): na všechny typy spálenin; * Cantharis: na těžké spáleniny. Užívejte každou hodinu.

Klíčová slova: Spáleniny slunce léčba
Autor: KJersey
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně inhalovat
Inhalování je prokazatelně účinnou a přirozenou formou léčby zánětlivých onemocnění dýchacích cest, pomáhá při zmírnění příznaků astmatu či bronchitid…
Jak nám prospívá zázvor
Oddenek zázvoru lékařského má typickou pikantní chuť. Používáme ho nejen jako ingredienci při přípravě jídla, ale můžeme využít i jeho léčivé účinky.…
Jak na placebo efekt | rady
Jak na placebo efekt | rady. Co je to placebo efekt a jak funguje? Na téma placebo efektu vznikl už nespočet studií. Co to vlastně je a na čem je zalo…
Jak ošetřit popáleniny od sluníčka
Po zimních měsících přichází teplo a s ním také slunečné dny. Opalování na slunci není zrovna bezpečné. Pokud přesto chcete vystavit své tělo sluneční…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.