Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na čistý vzduch v domácnosti v zimním období?

07. Prosinec 2023
Jak na čistý vzduch v domácnosti v zimním období?

Zima sebou přináší nejen nízké teploty, ale také zhoršenou kvalitu vzduchu. Větrání je složité a když už máte to štěstí a bydlíte mimo průmyslové oblasti a smog vás zasáhne jen minimálně, pořád si domů pouštíte zimu. Naštěstí se s oběma těmito problémy dá celkem jednoduše bojovat za pomocí dvou přístrojů. Stačí vám čistička vzduchu a domácí ohřívač, kterým se budeme v tom článku podrobněji věnovat.

Čistička vzduchu - jak vybrat tu pravou?

Nejprve si stanovte potřeby

Ani ty nejlepší čističky vzduchu vám nezaručí, že budou umět všechno co potřebujete, pokud si nedáte tu práci s výběrem. Prvním bodem je určit, co vlastně chcete aby uměla. Jde vám jen o čistší vzduch nebo chcete zároveň eliminovat bakterie, alergeny nebo nepříjemné pachy? Na tuhle otázku byste měli znát odpověď. Až pak se můžete posunout dále.

Místnost a její velikost

Všechna tyto zařízení mají určitý výkon a účinnost, která ztrácí na síle pokud je ve větším prostoru než na jaký byla určena. Proto si dejte pozor, aby místnost, ve kterém chcete čističku používat byla adekvátní k výkonu. Vše si jednoduše zjistíte ve specifikacích daného produktu.

Typ filtrace

Jak jsme si již v úvodu řekli, ne každý čistička se hodí pro každý problém. A právě filtry jsou srdcem každé z nich. Ty jsou pořídit samostatně nebo v kombinacích. Nejčastěji se setkáme s HEPA filtry (na zachycení drobných částic), aktivním uhlím (na absorpci pachů) a UV filtry (na zničení bakterií a virů). Zjistěte si také, jak často bude nutné filtry měnit, a zda jsou náhradní filtry snadno dostupné.

Hluk, který vyprodukuje

Pro někoho to může být zbytečnost, ovšem pro ty, kteří chtějí tento přístroj umístit do prostoru, kde často pobývají, bude lepší zvolit tišší variantu. Zkontrolujte úroveň decibelů, kterou zařízení produkuje, a vyberte takové, jež bude rušit co nejméně.

Funkce navíc

Moderní čističky vzduchu mají chytré funkce, jako je možnost ovládání pomocí mobilní aplikace nebo integrace s hlasovými asistenty. Pro někoho zbytečnost, pro jiného nezbytnost. Proto je na výběr takové množství typů, aby si vybral každý tu svou.

Zpětná vazba

Stejně jako u jiného spotřebního zboží i zde doporučujeme najít si například na internetu recenze a hodnocení jiných uživatelů. Ihned tak budete vědět jak je daný model spolehlivý a na co si dát případně pozor.

Domácí elektrický ohřívač

Druhé zařízení, které nám může pomoci přečkat kruté mrazy je domácí elektrický ohřívač, s jehož pomocí nebude problém vytopit libovolnou místnost na požadovanou teplotu. Ovšem i zde je důležité se zaměřit na několik vlastností.

Výkon a účinnost

Věnujte pozornost výkonu ohřívače, který je měřen v wattech. Čím vyšší je výkon, tím rychleji ohřeje místnost. Zároveň však sledujte energetickou účinnost, abyste minimalizovali náklady na elektřinu.

Velikost vyhřívané místnosti

To, jak je prostor, který chcete ohřát velký, hraje klíčovou roli při výběru. Větší místnosti mohou vyžadovat výkonnější ohřívače nebo dokonce koupi více než jednoho, pro rovnoměrné vytápění.

Hlučnost

I zde platí, že pokud chcete toto zařízení používat v místnostech, kde nechcete být rušeni, měli byste sáhnout po tišší variantě. Obzvláště v ložnici by vás hlučnější typ mohl dost rušit.

Nastavitelnost

V neposlední řadě by se mohlo jednat o funkci, kterou ocení mnoho z vás. Některé typy nabízejí různé režimy vytápění, což umožňuje lépe kontrolovat teplotu v místnosti a šetřit energii při nepřítomnosti.

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na úklid oken a žaluzií
Okna v domácnosti myjeme zpravidla několikrát do roka. Snad všichni je ale myjeme před Vánocemi a na jaře. Snad bychom bez čistých oken tyto krásné sv…
Jak zútulnit obývací pokoj
Jak zútulnit obývací pokoj
Obytný pokoj by měl být oázou klidu a pohodlí v každém domově. Mělo by to být místo, kde se cítíme uvolněně a bez napětí, nehledě na to, zda sledujeme…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.