Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na hmyzí kousnutí, píchnutí

Jak na hmyzí kousnutí, píchnutí

Reakce na kousnutí nebo bodnutí hmyzem jsou u lidí rozdílné. Každý máme nějaké vrozené předpoklady, které určují odpověď těla na bodnutí hmyzem. Jsou to reakce od lehkého zarudnutí místa bodnutí nebo kousnutí až ke stavům, které mohou ohrožovat život.

1

Pozor na bodnutí včelou nebo vosou do oblasti jazyka a hrtanu

Může se to stát při pití sladké tekutiny nebo mlsání dortu, kdy včela či vosa se dostane do úst a dojde k bodnutí. V této oblasti může vzniknout rozsáhlý otok a hrozící zadušení. Dopravte se rychle k lékaři. Po včelách a vosách, které se nachází v naší blízkosti, se nemáme prudce ohánět a pokoušet se je zabít. Když je nebudeme tímto způsobem dráždit, většinou nás nebodnou.

2

Nechte se očkovat proti klíšťatům

Tato sotva viditelná havěť může způsobit ohrožení na životě. Pokud jsou klíšťata infikovaná, mohou zanést do těla organismy, které vyvolávají onemocnění mozku, kůže a kloubů. Nejrozšířenější je virová forma zánětu mozkových blan. Vyhýbejte se oblastem zvýšeného výskytu klíšťat, nízkým křovinám, tam se nejvíc vyskytují. Hlavně lesy bývají v létě zamořeny infikovanými klíšťaty. Pokud se nechceme vzdát procházek do lesa, měli bychom se v každém případě nechat očkovat. Očkování se skládá ze tří dávek vakcíny a jedině tak je dosaženo úplné ochrany.

3

Bodnutí hmyzem

Reakce organismu na bodnutí komárem nebo včelou je u většiny lidí neškodná. Případné bolesti zasaženého místa tišíme přiložením ledu. Z dalších domácích prostředků doporučujeme například použití cigaretového popele, cibule, nebo alkoholu. Pokud se ale vyskytne sebemenší náznak celkové alergické reakce, je nutné ihned přivolat lékaře. Proti komárům se můžeme bránit prostředky odpuzující hmyz – repelentem.

4

Pozor při pikniku nebo svačině v trávě

Píchnutí spolusnědeného hmyzu do jazyku může být i smrtelné. Vyhýbejte se prosluněným pasekám a lesním okrajům. Na procházku do lesa noste na hlavě čepici nebo šátek.

Varování

  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak rychle přestat škytat | tipy
Jak rychle přestat škytat | tipy
Jak rychle přestat škytat | tipy. Jak přestat škytat? Co je to škytavka asi nemusíme definovat, protože snad každý alespoň jednou v životě škytal. Vžd…
Jak čerpat energii ze stromů
Jak čerpat energii ze stromů
Jak čerpat energii ze stromů | rady a tipy. Pokud si občas jen tak sednete ke stromu a relaxujete, možná se Vám již stalo, že jste se po chvíli cítili…
Jak na potravinové alergeny | rady
Jak na potravinové alergeny | rady
Jak na potravinové alergeny | rady. Nesnášenlivost na některé druhy potravin je plíživá a nekompromisní. Alergie na lepek, alergie na mléko a nesnášen…
Jak poznat slepé střevo | rady
Jak poznat slepé střevo | rady
Jak poznat slepé střevo | rady. Akutní zánět slepého střeva je nepředvidatelné břišní onemocnění, které může postiženého ohrozit na životě. Příznaky s…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.