Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na novoroční předsevzetí | nejčastěji dávaná předsevzetí

01. Leden 2023
Jak na novoroční předsevzetí | nejčastěji dávaná předsevzetí

Nový rok je dnem, kdy si (podle průzkumů) až třetina Čechů dává nějaké předsevzetí, kterým se chce následující dny, měsíce a nejlépe celý rok řídit. Zhruba okolo 75 % pak předsevzetí nedodrží. Ve Spojených státech se dokonce pro 12. leden ustálil název National Quitters Day (den těch, co s předsevzetím skoncovali). Zvyk dávat si předsevzetí je velmi starý, podle historiků si lidé dávali sliby už v době bronzové, jen tehdy nový rok (podle starověkého římského kalendáře) začínal 1. března. Prvním rokem, který začínal 1. ledna, je rok 190 př. n. l. Nový rok je tu za několik dní a první den bereme symbolicky jako začátek. Začátek něčeho nového, lepšího. Článek vám nechce radit jaká předsevzetí si vzít, nebo jestli si žádná nebrat. Berte ho jen jako zamyšlení nad nejčastějšími sliby.

Přestanu kouřit

Přestat kouřit je asi nejtěžší úkol, který ne každý zvládne. Nikotin je návykový a při odvykání kouření se u kuřáků objevují abstinenční příznaky, mezi které patří podrážděnost, bolest hlavy, silná chuť na cigaretu a mnoho jiných. Tyto příznaky trvají poměrně dlouhou dobu, mohou trvat několik týdnů. Chuť na cigaretu se vrací i v situacích, kdy jste běžně kouřili, např. cigareta ke kávě. Přestat kouřit vyžaduje opravdu silnou vůli a motivaci. Ze svého okolí znám silného kuřáka, který přestal kouřit ze dne na den. Pomáhal si nejprve nikotinovými náplastmi, pak je odboural i s pitím kávy, se kterou měl cigaretu spojenou. Nekouří už přes 20 let. Bohužel znám i případy, kdy kuřák s rakovinou plic v posledním stadiu měl stále na cigaretu chuť. Dnes už existují různé poradny pro odvykání kouření, kde vám pomohou s tímto zlozvykem skoncovat.

Jak na novoroční předsevzetí | nejčastěji dávaná předsevzetí

Zhubnu

Nejen ženy, ale i muži si dávají za cíl do léta zhubnout. Velmi často mají nereálné plány, co se týká shozených kilogramů. Ideální rychlost hubnutí je úbytek asi 0,5 kg týdně. Zpočátku to je více, avšak pak se hubnutí zpomalí a většina to vzdá a nejenom z tohoto důvodu. Tím dalším je nevhodně zvolený způsob stravování, kdy vám „dietní“ strava nechutná a těšíte se na to, až zhubnete a konečně se dobře najíte. Nevěřte tabletkám, čajům a jiným zázračným prostředkům, které slibují hubnutí bez omezování se v jídle. Jak na trvalé snížení hmotnosti si nechte poradit od lékaře nebo nutričního specialisty. Vypracují vám jídelníček tak, abyste se najedli a chutnalo vám, přidají mnoho rad a celým procesem hubnutí vás budou provázet. Musíte ale sami chtít a nehroutit se, když to nepůjde snadno.

Jak na novoroční předsevzetí | nejčastěji dávaná předsevzetí

Budu denně cvičit

Denně cvičit, dobře se to plánuje, hůře dodržuje. Ale cvičit můžete i doma, nejenom v posilovně. Každá pohybová aktivita je zdraví prospěšná a ta nejpřirozenější, vhodná pro každého, je chůze. Snažte se chodit denně alespoň na hodinovou procházku ostřejším tempem. Výbornou cvičební pomůckou je velký míč, můžete cvičit i při sledování oblíbeného pořadu v televizi.

Jak na novoroční předsevzetí | nejčastěji dávaná předsevzetí

Budu jíst zdravě

Zdravě se stravovat a omezit cukry a tuky ve stravě – zdá se to jednoduché. Vhodným začátkem pro změnu stravování a životního stylu jsou jarní měsíce. Dny se prodlužují a otepluje se. Po období krátkých dnů, brzkého stmívání a nepříjemné zimy se vše v přírodě probouzí. Člověk má hned lepší náladu a více energie, a proto výživoví specialisté radí počkat na jaro. Je větší šance, že vydržíte.

Jak na novoroční předsevzetí | nejčastěji dávaná předsevzetí

Rodina a přátelé

Mně připadá nejdůležitější, abyste věnovali více času sobě (koníčky, zájmy), rodině a blízkým přátelům. Mnoho lidí upřednostňuje a nechá se zcela pohltit prací a na své nejbližší nemá čas. Někde jsem četla o průzkumu u lidí, kteří pomalu odcházeli ze života. Ptali se jich, co by změnili ve svém životě, kdyby měli šanci. Většina chtěla být více s rodinou. Pamatujte si, že zaměstnavatel za vás najde náhradu za několik dní, ale rodině budete chybět navždy.

Jak na novoroční předsevzetí | nejčastěji dávaná předsevzetí

Tipy

Pokud člověk něco opravdu chce změnit, může začít kdykoli, nejen na Nový rok.

Varování

Smyslem článku není odradit od novoročního předsevzetí.

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak plnit novoroční předsevzetí
Jak plnit novoroční předsevzetí
Jak plnit novoroční předsevzetí | rady a tipy. Každý rok jsou začátkem ledna posilovny nabité k prasknutí, toto nadšení související s novoročním předs…
Jak připravovat bylinkové čaje
Jak připravovat bylinkové čaje
Bylinkové čaje: druhy, způsob přípravy a míchání směsí. Bylinkové čaje lidé nepijí jen z léčebných důvodů. Někdo zařazuje bylinkové čaje mezi své nápo…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.