Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na potničky | rady

Jak na potničky | rady

Jak na potničky | rady. Potničky jsou problémem malých dětí, ale nevyhýbají se ani dospělým. Horké a vlhké počasí, zvýšené pocení a těsné oblečení jsou pro vznik potniček jako stvořené. Stejně snadno se potničky objevují, když dochází ke tření pokožky o pokožku, zejména u lidí s nadváhou. Přinášíme vám rady a tipy, jak na potničky.

Co je potřeba

čerstvý vzduch
ochlazování
zklidňující prostředky
kukuřičná moučka nebo soda bicarbona
prevence

1

Hojení urychlí čerstvý vzduch

Svědivé červené pupínky na krku, v podpaží, na prsou a v tříslech jsou důsledkem nahromadění potu, který se jinak běžně odpařuje a tím pokožku ochlazuje. Při nadměrném pocení se ale mohou vývody potních žlázek ucpat a vytvoří se puchýřek se zánětem v okolí. V žádném případě puchýřky nezakrývejte, podpoří se pocení a další ucpávání potních žlázek. Hojení dobře urychlí čerstvý vzduch.

2

Ochlazovat a zase ochlazovat

Svědění a otok pokožky vyžadují především ochlazení. Nejlepší jsou studené koupele, pokud nemáte možnost se stále chladit ve vodě, přikládejte si na vyrážku co nejčastěji sáček s ledem anebo jiné studené obklady.

3

Zklidňující prostředky

Zakoupíte je v lékárně, ke zmírnění svědivého pocitu a k podpoře hojení je osvědčený gel aloe vera, který se nanáší na postiženou pokožku dvakrát až třikrát denně. Stejně dobrý účinek má kalamin, pleťová voda tradičně používaná na ošetření kůže spálené sluncem. V lékárně ji požadujte v olejovém provedení.

4

Babičkovská rada

Zejména venkovské babičky používaly na tento problém kukuřičnou moučku nebo sodu bicarbonu, obojí dobře vysouší. Kukuřičná moučka je ještě lepší a k pokožce šetrnější. Bolavou kůži nejdříve opláchněte, osušte a pak teprve posypte. Po několika hodinách tento postup zopakujte.

5

Účinná prevence

Při extrémně horkém a vlhkém počasí omezte tělesnou činnost. Koupejte se a sprchujte vlažnou vodou, kdykoliv se potřebujete ochladit. Vlažná voda je lepší, protože studená vám prudce zúží krevní cévy, aby v pokožce zadržela teplo, a pak vám bude ještě větší horko. Vyhýbejte se syntetickým tkaninám a těsným oblekům, zejména v horkých letních dnech. Vyvarujte se opalovacím krémům na olejové bázi a výrobkům obsahujících kakaové máslo. Zvolte raději méně mastný hypoalergenní krém, který kůži ochraňuje před UVA zářením.

6

Potničky u dětí

Jsou většinou důsledkem toho, že je z obavy před nachlazením příliš teple oblékáme. Zase tady platí zásada ochlazovat a vysoušet, ubrat na oblečení, tedy i oblečení na noc a problém se brzy vytratí. Pokud je dítě neklidné, neboť potničky mohou svědit, poradíme se s lékařem, který doporučí mast nebo zásyp.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.