Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na předpěstování sadby zeleniny a balkonových květin

12. Březen 2017

Vypěstování vlastní sadby okrasných květin nebo zeleniny ze semen je určitě přínosné z hlediska úspory a taky možnosti širšího výběru druhů a odrůd. Můžeme je vypěstovat v normálních bytových podmínkách. Jak tedy na to, aby sazeničky byly silné a zdravé?

Co je potřeba

  • vhodný substrát
  • semena k naklíčení
  • sadbovací tablety
  • miniskleníky
1

Kvalitní zemina je základ

Základem úspěchu při předpěstování sadby je použití kvalitní zeminy a udržování její správné teploty po celou dobu pěstování. Stejně důležité je zajistit rostlinkám dostatek světla a přiměřenou vzdušnou vlhkost. Přímo na okenním parapetu levně vypěstujeme zdravou sadbu paprik, rajčat, okurek nebo okrasných květin.

2

Správný výběr substrátu

Vhodnou zeminou pro předpěstování sadby je substrát pro výsevy, který je vzdušný, propustný a přiměřeně chudý na živiny. Při klíčení a v počátečních stadiích růstu je jejich přebytek ke škodě. Zeminu pro předpěstování si můžeme připravit i sami. Kvalitní zeminu smícháme s rašelinou a pískem. Pokud substrát propaříme, předejdeme výskytu chorob. Výsevy mohou být někdy napadány houbami způsobujícími padání klíčících rostlin, nebo se mohou objevit různé druhy plísní.

3

Sadbovací tablety a kostky jsou výborné

Pro sadbování a řízkování rostlin jsou také určeny sadbovací tablety či válečky jiffy, které lze koupit v hobby marketech nebo v semenářstvích. Do tablety jednoduše vložíme semínko a tabletu položíme do vody, kde nabobtná. Rostliny si v nich tvoří bohatý kořenový bal, s nímž je zasadíme rovnou na stanoviště bez přerušení růstu. V nabobtnalých tabletách dobře drží vzduch, protože jsou vyrobeny ze sphagnové rašeliny. Rašeliník ve svých buňkách udrží velké množství vody.

4

Stanoviště pro sadbu – dostatek světla a vzduchu

Nejlepší stanoviště pro předpěstování sadby je světlé místo s vyšší vzdušnou vlhkostí. Zvyšovat ji lze rosením a pomocí odpařovačů. Potřebnou vlhkost snáze zajistíme rostlinám ve sklenících, v pařeništích a v krytých nádobách. Světlo v bytech omezuje i záclona nebo žaluzie. U nezakrytého okna mají rostliny plnou světelnou intenzitu, se vzdáleností od okna pak světelná intenzita klesá a již ve vzdálenosti 1,5 metru klesá množství světla na polovinu.

5

Pokojové miniskleníky

Péči o sadbu usnadní interiérové skleníčky a pařeniště. Jsou složené z misky a průhledného krytu a jsou k dostání v hobby marketech, semenářstvích nebo v internetových obchodech. S miniskleníky vyrobenými z pevného plastu se lépe manipuluje. Průhledná horní část je obvykle vybavena ventilačními škvírami, které lze zvětšovat a zmenšovat, aby bylo dosaženo optimální vlhkosti.

Tipy: Existuje varianta miniskleníku z měkkého plastu, které jsou relativně levné. Prodávají se v různých rozměrech, takže každý určitě najde vhodnou variantu. K dostání jsou také sadbovače se samostatným vytápěním.

Varování: Nezapomeňte tedy na použití kvalitní zeminy a udržování její správné teploty po celou dobu pěstování a přiměřenou vzdušnou vlhkost.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat a zpracovat chřest
Jak pěstovat a zpracovat chřest | rady a tipy. Sezóna chřestu začíná v polovině dubna, pokud si však chcete vypěstovat chřest doma, úrody se dočkáte a…
Jak se zbavit smutnic | rady a tipy
Jak se zbavit smutnic | rady a tipy. Jsou otravné a užírají kořínky našich pokojových rostlin. Řeč je o smutnicích, malých, černých muškách, které při…
Jak udělat zahradní ohniště
Jak udělat zahradní ohniště | tipy. K dokonalé relaxaci na zahradě patří posezení u ohně. Vybudování zahradního ohniště zabere dva dny času. Materiál…
Jak provést odvodnění pozemku | rady
Jak provést odvodnění pozemku | rady. Voda na pozemku může být výhodná, ale pokud je jí mnoho, tak naopak škodí. Pozemek, který připomíná bažinu, je p…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.