Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na těhotenské nevolnosti | rady

29. Říjen 2019

Jak na těhotenské nevolnosti | rady. S těhotenskou nevolností se v životě setká většina žen. Tyto nevolnosti se vyskytují především v prvním trimestru a dokáží těhotenství velmi znepříjemnit. Vyskytnout se mohou v jakémkoliv okamžiku dne nebo noci. Nejčastěji se však vyskytují brzy po ránu. Hlavní příčinou těchto nevolností jsou hormonální změny v organismu. Nevolnost však může být vyvolána také klesající a stoupající hladinou cukru v krvi či nedostatkem vitamínů.

1

POTRAVINY

Pokud vás trápí nevolnost zejména po ránu, je důležité začít svůj den pomalým vstáváním. Přitom ještě před vstaním z postele se pokuste sníst nějaké nedráždivé jídlo – např.suchý rohlík nebo piškoty. Pokud vás trápí nevolnost v průběhu celého dne, snažte se jíst menší porce, ale zato častěji. S sebou vždy noste nějaké výživné maličkosti (sušené ovoce, celozrnné tyčinky…), abyste měla co zakousnout, kdykoliv vás přepadne hlad. Vynechejte tučné potraviny a potraviny s výraznou vůní. Naopak by vám měli pomoci suché rohlíky, brambory, či rýže. Zásadně se nenuťte do jídla, na které nemáte chuť - dopřejte si jen to, co vám voní a chutná. Večer před spaním snězte druhou večeři bohatou na bílkoviny a složité sacharidy - například sklenku mléka a celozrnnou housku.

2

TEKUTINY

Na nevolnosti velmi dobře pomáhají ovocné a zeleninové šťávy. Vynikající je mrkvová šťáva. Šťáva z jablek či pomerančů má též velmi blahodárný účinek. Některé ženy mají dobré zkušenosti s tekutinami, které jsou slazeny hroznovým cukrem.

3

BYLINKY

Velmi efektivním prostředkem na odstranění nevolnosti je zázvor. O jeho blahodárných účincích na zažívací trakt se ví již celá staletí. Jeho použití je přitom naprosto bezpečné i v těhotenství. Vyzkoušet můžete zázvorový čaj. Tento čaj je nejúčinnější, pokud ho připravíte přímo z čerstvého zázvoru. Kromě čaje lze zakoupit zázvorové pivo, existuje zázvor kandovaný, zázvorové pečivo či zázvorová lízátka. Pomoci může i heřmánkový čaj.

4

ODPOČINEK

Nezapomínejte na odpočinek - dostatečně relaxujte a spěte! Také duševní a fyzická únava přispívá ke vzniku nevolnosti s nutkáním na zvracení.

5

LÉKAŘ

Pokud zvracíte příliš často, bude nutné lékařské vyšetření. Ne každé zvracení je vyvolané těhotenstvím, a proto je vhodné vyloučit i jiné příčiny. Lékař vám navíc může předepsat léky proti zvracení. K jejich užití se však uchylujte pouze ve velmi závažných případech.

Nikdy neužívejte jakékoliv volně dostupné léky proti nevolnosti bez vědomí lékaře

Autor: Shejla
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.