Co je potřeba

  • svátešní ubrus
  • aranžmá
  • ubrousky
  • svícen
  • květina
  • váza
1

Vánoční dekorace stolu – aranžmá

Ozdobíme stůl vánoční dekorací, která vydrží po celou dobu Vánoc. Návodů na aranžmá je spousta, pokud si nejsme jisti s naší kreativitou, není až tak podstatná. Jednoduché vánoční aranžmá zvládne každý. Stačí větvička jehličí s několika přírodními ozdůbkami – šišky, jeřabiny, bukvice, plátky citronu nebo pomeranče, pentličky. Působivá je lodička ze stromové kůry, ve které může být jemné aranžmá zasazeno. Je osvědčené volit nižší dekorace a malé (nízké) vázy, které nepřekážejí ve výhledu a nepůsobí na stole rušivě. Přimluvila bych se k nějaké elegantní živé květině ve váze, třeba bělostné lilii. Nevolíme květiny vysoké, třeba růže, ani takové, které mají výrazný odér a u jídla by mohly být nežádoucí.

2

Sváteční ubrus a prostírání

Základem je samozřejmě sváteční ubrus. Na ubrusu by pak nemělo chybět ani prostírání, sváteční talíře a příbory a hezké, nejlépe broušené skleničky. Na slavnostní stůl patří i sklenice na víno a ubrousky. Dobře se vyjímá na stole mísa s ovocem a na slavnostním tácku cukroví. Naaranžované ubrousky, nejlépe vypadají látkové, laděné do jednoho tónu s celkovou estetikou stolové dekorace, mohou zůstat na stole po celou dobu Vánoc. Papírové ubrousky použijeme při stolování také k praktickému využití, kdežto látkové nám většinou poslouží jako dekorace. Buďme kreativní, dají se složit tak, aby splnily vynikající estetický záměr. Viz například video-návod: Jak poskládat ubrousek do tvaru sněhové vločky

3

Bez vánoční svíčky by to nešlo

Na svátečně prostřený vánoční stůl patří svíčka nebo svícen. Rozžehnutá svíčka působí důvěrně a vytváří intimní světlo domova. Svíčky vybíráme klasické v jednoduchých liniích a ladících barvách. Ale řekněme si, dlouhé bílé svíce jsou nepřekonatelné. Podle typu stolu zvolíme svícen. Na rustikální stůl se bude hodit svícen stylový, tepaný. K modernímu stolu by se hodil svícen dobový, moderní. Vyzkoušejte si vyrobit také svícen ze zavařovací sklenice podle návodu JakTak.cz.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
3.9375
Average: 3.9 (16 votes)