Přejít k hlavnímu obsahu

Jak nakupovat vodní meloun

Jak nakupovat vodní meloun

Meloun je druh zeleniny, kterou si dopřává mnoho lidí zejména v létě. Vodní meloun s typicky červenou dužninou představuje osvěžující a skvělý způsob, jak uhasit žízeň a uspokojí chuť na sladké. Obsahuje zhruba 90 procent vody. Výběr zralého, sladkého a šťavnatého melounu v obchodě vyžaduje ale určitou zkušenost. Vědět, na co se při výběru melounu zaměřit, vám pomůže vyhnout se špatným melounům, které jsou moučné nebo nemají chuť. Existuje při nákupu melounu několik kritérií, které je třeba mít na paměti, jako je barva, vůně a textura melounu.

1

Vyberte si dobrý obchod s potravinami, u kterého máte vyzkoušené, že prodává jen čerstvé ovoce a zeleninu. Obchod s lepším výběrem ovoce a zeleniny pro vás znamená, že budete mít také větší šanci najít zralý meloun.

2

Hledejte lesklé melouny. Zralé melouny mají obvykle horší barvu, ale mají lesklý povrch. Vodní meloun by měl být rovnoměrně tónován. Melounům, které jsou na jedné straně světlejší a na druhé straně tmavší, je třeba se vyhnout.

3

Hledejte na melounu žluté nebo bílé skvrny. Zralé melouny jsou tónoány do žluta, zatímco bílá barva znamená, že melouny nejsou zralé.

4

Chyťte meloun do svých rukou a stlačte jej. Poslouchejte, zda vám vevnitř popraská. Jestliže ano, držíte zralý meloun. Nemačkejte ho příliš. Dalším způsobem, jak zjistit, zda meloun je dostatečně zralý, je držet ho v jedné ruce a druhou rukou jej plácnout. Poslouchejte dutý zvuk. Dunivý zvuk prozradí, že je meloun zralý.

5

Mějte na paměti typ melounu, který chcete. Samičí melouny bývají větší, sladší a mají méně semen než samčí. Podle kruhů na spodní straně melounu lze rozeznat samčí a samičí melouny. Dokážou to ale především odborníci. Nejvhodnější melouny mají dva až tři kilogramy.

6

Dobrým vodítkem je také suchá stopka - ta vám prozradí, že je meloun zralý. Pruhované melouny, které nejčastěji pocházejí z Řecka, bývají většinou sladší než celozelené ze Slovenska nebo Maďarska. Nekupujte meloun s otlačenou anebo měkkou slupkou.

7

Najděte na melounu nálepku, která vám řekne, o jakou značku se jedná. Zapamatujte si ji pro nákup melounu v budoucnu. Pokud byste měli dobrou zkušenost s touto značkou, vyplatí se příště koupit stejnou. Naproti tomu se můžete značce vyhnout, pokud chuť melounu neodpovídala vašim představám.

Varování

Vodní meloun můžete skladovat i několik týdnů. Během této doby nadále zraje.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak upéct ostružinový koláč | recept
Jak upéct ostružinový koláč | recept
Jak upéct ostružinový koláč | recept. Mezi námi je mnoho lidí, co z různých důvodů vyřadili mouku ze svého jídelníčku. Zejména pro ty je určen následu…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.